E Nabız Bilgi

Gripin neden yasaklandı

16.12.2022
Gripin neden yasaklandı

Gripin neden yasaklandı içeriğimizde sizlere , gripin yasaklandı mı ve gripin ilaç neden yasaklandı gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Gripin, grip belirtilerini hafifletmek ve hastalığın daha kısa sürede atlatılmasına yardımcı olmak için kullanılır. Gripin ilacı genellikle ağrı kesici ve yüksek ateş ve boğaz ağrısına iyi gelen bir ilaç olarak bilinmektedir ve solunum yollarını açıcı özelliğide vardır. Gripin ilacı kullanımı, belirtilerinizin ne olduğuna ve hastalığın ne kadar ağır seyrettiğine bağlıdır.

Gripin yasaklandı mı?

Gripin neden yasaklandı? Bu sorunun cevabı olarak gripin yasaklanmadı. Fakat geçmiş zamanlarda gripin ve türevleri ilaçlar marketlerde satılıyordu. Sağlık bakanlığı denetimlerinde; marketlerde satılan ilaçlar tıbbi maksadından saparak gençler tarafından uyuşturucu niteliği taşıyacak şekilde kullanılması üzerinde tıbbi ilaçların markette satılmasına yasak getirdi. Bu durum sonucu markette gripin bulamayan kişiler yanlış bir anlamayla gripinin yasaklandığını düşünmektedirler.

Yine bu denetimlerden sonra da bazı marketler ve bakkallarda Aferin, Vermidon, Tylol Hot ve Gripin türevlerinde ilaçların satışına devam etmiş olsada bu ilaçlarada bakanlık tarafından el konulmuştur.

Gripinin eczane dışında satışının yasak olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanlığı açıklamasında; “İlaçlar bir sağlık malzemesidir. İlaçlar akademik bir eğitim alan kişilerce sağlıklı bir şekilde hastalara ve yakınlarına sunulmalıdır. İlaçlar bitki bazlı ya da sentetik bazlı olabiliyor bu yüzden bilinçsiz kullanım sonucu kişilerde yan etkiler ortaya çıkabiliyor. Yer yer bu durumlar ağır sonuçlarla karşımıza çıkmaktaydı. Sonuç olarak sağlık açısından ciddi şekilde karşımıza çıkıyordu. Yasal olarak Gripin sadece eczanelerde satılmaktadır, bunun dışında ki yerlerde satışı yasaktır.” diyerek açıklamıştır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Gripin reçetesiz alınır mı

Gripin mı parol mu

Gripin fiyat ne kadar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.