E Nabız Bilgi

Gabapentin içeren ilaçlar

11.09.2023
Gabapentin içeren ilaçlar

Epilepsiden kaynaklı nöbet geçiren hastaların tedavisinde ve sinirlerde oluşan hasardan kaynaklı ağrıların tedavisinde kullanılan antikonvülzandır. Şeker hastaları bu ilacı kullanırken, kan şekeri düzeyinde dalgalanmalara karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. Böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalığı olanlar için düşük doz verilmelidir.

Gabapentin olası yan etkileri pankreas dokudu içinde ve çevresinde kanama olabileceği bildirilmiştir. Bu sebepten dolayı karın ağrısı, kusma ve bulantı oluyorsa ilacı hemen bırakmalısınız. Bu tip epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar, nöbetlerin artması ihtimaline karşı birden bırakılmamalıdır. Gabapentin içeren birkaç ilaç aşağıda verilmiştir.

Eveptin

Sara hastalıklarında ve sinir dokusu hasarlarından oluşan ağrılarda kullanılan antiepileptik bir ilaçtır. Eğer sara hastasıysanız ve kullanacak kişi 6 yaşından büyük ise tedaviniz için kullandığınız ilaçlar yeterli etki vermiyorsa doktorunuz size bu ilacı yazacaktır. Sinir dokusunda oluşan ağrılar zonklama,ateş, bıçak batma, kramp girmesi,uyuşma batma gibi hislerde olabilir. Bu gibi hasarlardan eveptin kullanabilirsiniz.

Gabaset

Eveptin gibi bu ilaç da epilepsi tedavisinde ve nöropatik ağrıların tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu ilacı kullanıken içindeki herhangi bir etken maddesine alerjiniz var ise kesinlikle kullanmayınız. Böbrek yetmezliği olan hastalarda doktor düşük doz uygular. İlaca yeni başlayanlarda geçmeyen mide bulantısı, kusma, halsiz ve hasta hissediyorsanız derhal doktorunuza başvurunuz.

Gemuda

Diğer iki ilaç gibi germuda da epilepsi hastalığında ve sinir dokusunda hasardan dolayı ağrıların tedavisinde kullanılır. Gemuda çeşitli sara hastalığında kullanılan bir ilaçtır. Eğer 6 yaşından büyük iseniz uyguladığınız tedavi size yeterli güzel sonuç vermiyorsa doktorunuz tedavinize ek gemuda ilaç yazacaktır. Gemuda içerisinde bulunan etken maddelere karşı alerjiniz var ise ilacı kullanmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.