E Nabız Bilgi

Ferritin referans dışı ne demek

11.11.2022
Ferritin referans dışı ne demek

Ferritin referans dışı ne demek içeriğimizde sizlere ferritin kan referans dışı ne demek ve demir normal ferritin düşüklüğü gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Ferritin; hücre içi sitozolik protein olup demiri depolar ve vücudun ihtiyacına göre serbest bırakır. Yaklaşık 4.500 adet demir molekülü ferritin proteininde depolanabilir. Vücutta depolanan toplam demir miktarının belirteci olarak plazma ferritin düzeyine bakılır. Serum ferritin değerleri kişinin cinsiyetine ve yaşına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Yapılan testlerde kanda bulunan Ferritin değeri ng/mL cinsinden ifade edilir. Referans değer 12 -150 ng/mL’dir. Ferritin değerinin en az olması gereken düzeyi 40-45 ng/mL dir.

Ferritin eksikliğinin sonuçları nedir?

Ferritin eksikliği varsa, vücutta demir depoları boş demektir yani kişide kansızlık var anlamına gelebilir. Kişide kansızlık sorunu varsa hücre ve dokular yeterince oksijen alamaz; yorgunluk, baş dönmesi, konsantrasyon bozukluğu, parmaklarda uyuşukluk hissi, beniz cilt rengi, unutkanlık, huzursuz bacak sendromu kendini gösterir. Ancak kansızlık sorunu varsa, demir eksikliği kesin vardır demek de yanlış olur. Tiroid ve otoimmün tiroid hastalığı yaşayan kişilerde en sık görülen şey demir minerali eksikliğidir. Kişide kansızlık probleminin özellikle 40 yaşından sonra uzun süreli devam etmesi kanser riski oluşturur.

Ferritin referans dışı ne demektir?

Ferritin değerini kan tahlili sonuçlarında “referans dışı” olarak gören bir kişinin ferritin değeri ölçülemiyordur veya referans olarak literatürde kabul gören değerin dışında demektir. Ancak “referans dışı” tanımını kan tahlili sonuçlarında gören bir kişi hemen paniklememelidir. Zira bu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Epikriz raporu internetten alınır mı ilgili makaleye bakalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.