E Nabız Bilgi

Ferinject nedir ve ne için kullanılır

04.02.2023
Ferinject nedir ve ne için kullanılır

Ferinject nedir ve ne için kullanılır içeriğimizde sizlere ferinject nedir, ferinject ne için kullanılır, ferinject nasıl kullanılır ve ferinject yan etkileri gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Ferinject ne için kullanılır?

Bu ilaç kansızlık yani anemi hastalığı için kullanılır. Demirin bir formunu içinde bulundurur. Demir vücudumuz için çok önemlidir. Çünkü alyuvardaki hemoglobinin ve kas dokusunda bulunan miyoglobinin oksijen taşıma kapasitesi için oldukça önemlidir. Ayrıca insan vücudu için ve yaşamı içinde birçok görevi vardır. Bu sebeple demir takviyesinin gerekli olduğu tüm durumlarda bu ilaç kullanılabilmektedir. Bu ilacın en büyük amacı vücudumuzda bulunan demiri yenilemek, depolamak ve demir eksikliğinde gereken demir miktarını yerine koymaktır. Kansızlığı da düzeltmektedir.

Bu ilacı doktor kontrolü eşliğinde yapılan kan testleri sonucunda uygun dozda reçeteyle alabilmektesiniz. Hamileyseniz, alerjiniz varsa veya farklı bir rahatsızlığınız varsa bunu doktor kontrolünde mutlaka söylemeniz gerekiyor. Aksi halde ciddi problemlere yol açabilirsiniz.

Ferinject yan etkileri nelerdir?

  • Vücudun belli yerlerinde şişmeler (el, yüz, ayak gibi)
  • Tat almada değişiklik
  • Tansiyon düşmesi
  • Karıncalanma hissi
  • Deride kızarıklık
  • Kusma
  • Yüksek ateş
  • Eklem ağrısı

Ferinject nasıl kullanılır?

Bu ilacın dozu vücudunuzdaki protein düzeyi ve vücut ağırlığınıza göre doktorunuz tarafından belirlenir. Bu doz miktarı vücudunuzdaki toplam demir eksikliğine eşittir. İlaç alerjik duruma göre ve solunum sisteminde karşılaşılabilecek sorunlara göre önlem alınarak uygulanmalıdır. Ferinject yalnızca damar içine uygulanır. Kas ya da deriye enjekte ederek uygulanmaz. Diyaliz sırasında ya da seyreltilmiş şekilde damla infizyonu şeklinde de uygulanabilmektedir. Damar yolu alımında maksimum 20 mg verilmektedir.

Bu ilacı 14 yaş üstü kişiler kullanabilmektedir. Yaşlılarda veya diğer tüm hastalarda doktorun vereceği doz kadar uygulama yapılabilmektedir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Ferinject rapor şartları

Ferinject SGK karşılıyor mu

Ferinject emziren anneler kullanabilirmi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.