E Nabız Bilgi

Doğum kontrol hapı aile hekimi yazabilir mi

18.07.2022
Doğum kontrol hapı aile hekimi yazabilir mi

Doğum kontrol hapı aile hekimi yazabilir mi içeriğimizde sizlere doğum kontrol hapı sağlık ocağı yazar mı ve doğum kontrol hapı sgk karşılıyor mu gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Doğum kontrol hapı aile hekimi yazabilir mi ?

Sağlıklı bir aile kurmak ve bunu devam ettirebilmek için planlı ve kontrollü bir şekilde hareket etmek oldukça önemlidir. Gelişsen yeni çağ, teknolojiler ve ekonomiyle doğru doğum kontrollerinin sağlanmasının önemi zamanla artmaktadır. Aile içi düzen içinde oldukça önemlidir. Doğum, cinsel sağlık, bebek bakma, emzirme gibi konularda aile merkezleri de vatandaşların daha iyi bunlar hakkında bilgi sahibi olmaları için oldukça yetkili ve yardımcılardır. Aile sağlık merkezleri sadece kadınlar için değil erkeklere de bu cinsel sağlık konusunda yardımcı olmaktadır. Daha tedbirli gitmek isteyen aileler için de kadınlarda doğum kontrol hapları erkeklerde de prezervatif kullanılması uygun görülmektedir. Aile sağlık merkezide bunu destekleyip onaylamaktadır.

Doğum kontrol haplarını düzenli bir şekilde aile sağlık merkezlerinden sağlamak pek de kolay değildir. Bunun sürekli olması oldukça zordur. Aile hekimleri istek doğrultusunda doğum kontrol hapını yazabilmektedir. Fakat doğum kontrol hapı kişinin ekstra kendi isteği olduğu için bu hapı devlet karşılamamaktadır. Bu sebepten ötürü aile hekiminizin yazdığı ilacı siz belli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz. Eğer ücretsiz bir şekilde almak istiyorsanız aile sağlık merkezindeki hemşirelerle görüşmeniz gerekmektedir. Devlet tarafından ücretsiz satılan doğum kontrol hapı varsa onlar size bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak şuan ki zamanda ücretsiz doğum kontrol hapı satılmamaktadır. Kendiniz ücretle almak zorundasınız. Bu her yerde böyledir. Şehirleşmiş yerlerde de kırsal yerlerde de aile hekiminin bu hapı ücretsiz yazma gibi bir hakkı bulunmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.