E Nabız Bilgi

Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi

01.01.2023
Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi

Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi içeriğimizde sizlere aile hekimi yeşil reçete yazabilir mi, yeşil reçete ilaçları kimler yazabilir, yeşil reçete hangi doktor yazar ve yeşil reçete ne demek gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Herhangi bir ilacı hastaların alabilmesi için reçete yazılması gerekir. Reçeteler kendi içinde alt başlıklara ayrılır. Bunlar şunlardır: Beyaz reçete, kırmızı reçete, yeşil reçete, turuncu reçete ve mor reçetedir. Her reçetede yazılabilen ilaçlar farklıdır. Farklı uzmanlık alanları içerir. Yeşil olan reçeteler için de benzer bir durum söz konusudur. Bu yazıda da en çok merak edilen olgular arasında yer alan ve kimi zaman kafa karışıklığına yol açan acaba aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi sorusunun yanıtı verilecektir.

Yeşil reçete nedir?

Yukarıda yer alan sorunun yanıtını vermeden önce bilmeyenler açısından yeşil reçete sorusunun yanıtını verelim. Yeşil reçete insanlarda bağımlılık yapan ilaçlar için yazılan ilaçlardır. Her ne kadar kırmızı reçete ile benzer özellikler gösterse de her iki grupta yer alan ilaçlar birbirinden farklı olup yeşil reçetede olan ilaçlar kırmızı reçete ile satılan ilaçlara göre biraz daha düşük dozda formülü olan ilaçlardır. Özel sınıfta olan ilaçlardır.

Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi?

Şimdi de esas olarak bu yazının ana konusu olan aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi sorusuna verilecek yanıt şöyledir. Yeşil reçeteler üstte de ifade edildiği gibi riskli olan ilaçlar olduğu için 2021 yılına kadar aile hekimleri tarafınca yazılmıyordu. Lakin 2021 senesinde Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir genelge ile artık yeşil reçeteli olan ilaçlar aile hekimleri tarafından yazılabilir duruma gelmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.