E Nabız Bilgi

Devlet hastanesi kürtaj fiyatları

27.12.2022
Devlet hastanesi kürtaj fiyatları

Hamilelik şüphesi ya da hamilelik, doğurganlık çağındaki sağlıklı her kadının karşılaşabileceği bir durumdur. Çeşitli nedenlere bağlı olarak kadınlar ve partnerleri, hamilelik durumunda gebeliği devam ettirmek istemeyebilirler. İstenmeyen gebeliklerin doktor müdahalesi ile sonlandırılması işlemine kürtaj denir.

Kürtaj yaptırmakla karşı karşıya kalan eşler, kürtaj pahalı mıdır, devlet hastanesi kürtaj fiyatları ne kadar gibi soruların yanıtını aramaktadır.

Kürtaj nerede yapılır?

Kürtaj, kalıcı hasarların önüne geçilmesi için merdivenaltı uygulamalardan kaçınılması gereken, titizlik isteyen bir müdahaledir. Kürtaj kadın doğum uzmanlarının kontrolünde yapılır. Sağlık kuruluşlarında hijyen koşullarında müdahale son derece önemlidir. İşlem lokal veya sedasyon altında, doktorun uygun göreceği bir teknikle gerçekleştirilir.

Devlet hastanelerinde kürtaj yapılır mı? Devlet hastanesi kürtaj ücretini devlet karşılar mı sorusu söz konusu olabilir. İsteğe bağlı kürtaj özel kliniklerde yapılmaktadır. Devlet hastaneleri kürtaja yalnızca tıbbi olarak zorunlu bir müdahale olduğuna karar verilirse izin vermektedir. Kürtajın anne ya da bebek sağlığını riske attığı durumlarda devlet hastanesinde kürtaj yapılabilir.

Devlet hastanesi kürtaj fiyatları 2023

Bebek ya da anne sağlığı açısından gebeliğin sonlandırılmasına karar verildiğinde devlet hastanelerinde kürtaj yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda devlet hastanesinde kürtaj yaptırmak isteyen kadınlar; devlet hastanesinde kürtaj ne kadar sorusuyla karşı karşıya kalabilirler. Ülkemiz yasal dayanaklarını göre 10 haftadan sonra kürtaj yasaktır. Ancak 10 haftadan sonra bebeğin anne karnında ölmesi ya da anne veya bebek için hamileliğin risk oluşturması durumunda da devlet hastaneleri kürtajı onaylamaktadır.

Devlet hastanesi kürtaj fiyatları 2023 bir miktarını sigorta karşılamaktadır. Kürtaj ücreti devlet hastanelerinde 750-1500 aralığındadır. Kürtaj fiyatlarında hamilelik ilerledikçe fiyat artışı olabilmektedir. Hamileliğin daha erken dönemlerinde kürtaj ücreti daha düşük olmaktadır. Hastaneye acil vaka olarak giriş yapıp kürtaj olanlardan ise ücret alınmamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.