E Nabız Bilgi

Cefaks 500 mg reçetesiz alınır mı

12.02.2023
Cefaks 500 mg reçetesiz alınır mı

Cefaks 500 mg reçetesiz alınır mı konulu yazımızda cefaks 500 mg reçetesiz satılır mı ve cefaks 500 mg reçeteli mi gibi sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Cefaks, bakteri tabanlı hastalıklarda öldürücü etkisi bulunmaktadır. Sefalosporin grubuna ait bir antibiyotiktir. Cefaks her tabletinde yaklaşık 500 mg kadar sefuroksim içermektedir. Cefaks, bileşiminde bulunan maddelerden dolayı hedef bazı proteinlerin hücre duvarının sentezlenmesini önler. Böylece bakterilerde öldürücü etki görülür. Kulak enfeksiyonu, orta kulağın iltihaplanmasında, sinüzit iltihaplanması, boğazların enfeksiyonu, farenjit gibi pek çok bakteri bazlı hastalıkta kullanılmaktadır.

Cefaks 500 mg film tablet nasıl kullanılır

CEFAKS 500 mg kullanırken doktorunuzun önerdiği talimatlar doğrusunda ilerleyin.Normal şartlarda tedavi için kullanılma süresi 7 gündür.(5 gün ile 10 gün arası).Yetişkinler için bir çok farklı enfeksiyon çeşidi için tavsiye edilen doz günde 2 kez 250 mg dır. CEFAKS kullanım şekli , ağızdan alınanarktır. İlacı alırken yemekle birlikte almaya özen gösteriniz.

CEFAKS 500 mg yan etkileri

  • Baş ağrısı oluşması ve baş dönmesi
  • Bulantı, ishal gibi karın ağrılarının oluşması
  • Deri dökülmeleri
  • Bulantı
  • Kusma
  • Candida adında bir çeşit mantar enfeksiyonun çoğalması
  • Eozinofili
  • Kandaki trombosit sayısında azalmaya gitmesi

Cefaks 500 mg reçetesiz alınır mı

CEFAKS 500 mg tabletin bakteri tabanlı bazı enfeksiyonların tedavisinde kullanıldığını söylemiştik. En çok sorulan sorulardan biri olan CEFAKS 500 mg reçetesiz alınır mı? Sorusuna. Öncelikle şunu söyleyelim. CEFAKS 500 mg bakteri tabanlı enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılan, Sefalosporin grubuna ait olan bir antibiyotiktir. Dolayısıyla CEFAKS 500 mg reçete ile satılmaktadır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Baklofen reçetesiz alınır mı

Bactrim şurup reçetesiz alınır mı

Batikon reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.