E Nabız Bilgi

Captagon reçetesiz alınır mı

14.02.2023
Captagon reçetesiz alınır mı

Captagon reçetesiz alınır mı konulu yazımızda captagon reçetesiz satılır mı ve captagon reçeteli mi gibi sıkça sorulan bu sorular hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Captagon sentetik bir uyuşturucu türüdür. Piyasada kamyoncu hapı yolcu hapı, iştah kesici gece kuşu vs isimlere sahiptir. Captagon hapı; fenetllyne bulunan amfetamin türüdür içeriğinde amfetamin ve teofilinin etken maddesini birleşiminden formüle edilmiştir. İlk olarak 1961 yılında bulunmuştur. O yıllarda hapın içeriğinde bulunan teofilinin etken maddesini beyindeki sinir sisteminin etki etmesi üzerine keşfedilmiştir.

Captagon niçin kullanılır?

Captono siniri sistemine olan etkileri nedeniyle Psikiyatri hastalarında mevcut tedaviye ek olarak kullanılabilir. Genel olarak baktığımızda bu ilacın narkolepsi, dikkat eksikliği, depresyon ve epilepsi hastalarının amfetamin ilaçlarına yardımcı tedavi olarak reçete edilir. Bunun dışında iştah kesici özelliği olduğundan dolayı zayıflamak isteyen kişiler tarafından kullanı8lır. Ama yapılan araştırmalarda captagon iştah ekesmesi yan etki olarak görüldüğünden dolayı kişilerin bunu kendi başlarına kullanmaması tavsiye edilir.

Captagon reçetesiz alınır mı

Captogon yukarıdaki saydığımız psikiyatri hastaların dışında doktor reçete etmedikçe kullanımı yasak bir ilaçtır. Çünkü captagon hapı uyuşturucu türü olduğundan dolayı insan vücudunda çok büyük yan etkiler yaratır. Depresyon epilepsi ve dikkat eksikliği benzeri psikiyatri ve nörolojik hastalarını kullanımı ise doktoru gerek duydukça olmalıdır.

İlaç kafa yapan bir ilaçtır ve doktor kontrollü olmadan kullanılması durumunda bağımlılık bile yapabilir. Çok ve kontrolsüz kullanım sonucunda kişilerde depresyon , uyku bozukluğu, uyuşukluk, kal ve damar zehirlenmesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Captagon kullanan kişilerde cesaret duygusu artmakta ve kendilerine ve çevrelerine zarar vermede korku duymamaktadır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Cabaser reçetesiz alınır mı

Biotin hapı reçetesiz alınır mı

Cafergot reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.