E Nabız Bilgi

Çad doktor maaşı

02.10.2023
Çad doktor maaşı

Çad Orta Afrika’da bulunan, para birimi Orta Afrika CFA Frangı olan nüfusu diğer Afrika ülkelerine göre düşük olan bir ülkedir. Ülkedeki gençlerin çoğu doktorluğu hayatını kurtarmak olarak görmektedir. Ekonomisi çok kötü halde olan Çad’da gençler doktor olup ailesiyle Avrupa’ya gelmenin hayalini kurmaktadırlar. Doktor sayısı da bir hayli az olan ülkede alternatif tıp oldukça yaygındır.

Çoğu şeyin pahalı olduğu ve işçilik emeğinin bedeli çok az olan Çad’da ülkedekiler genel olarak çiftçilik yapmaktadırlar. Ülkedeki aylık gelir ortalama olarak 150 euro, yani 2700 TL civarındadır. Kaldı ki ülkede asgari ücretle çalışan insan sayısı da oldukça fazladır.

Doktorluk mesleği Çadlı gençler arasında bir hayaldir. Çünkü doktor olduklarında aldıkları maaşın çok üstünde bir maaş alacaklardır. Ortalama olarak Çad’da doktor maaşı 2022 yılı içerisinde en az 850 (Yaklaşık 15.000 TL) euro civarındayken 1250 euroya (Yaklaşık 20.000 TL) çalışan doktorlar da vardır. Fakat ülkedeki çoğu doktor beyin göçüyle ülkeyi terk ettiği için doktor bulmakta biraz zordur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.