E Nabız Bilgi

Amitriptilin reçetesiz alınır mı

27.01.2023
Amitriptilin reçetesiz alınır mı

Amitriptilin reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere amitriptilin reçetesiz satılır mı ve amitriptilin reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Amitriptilin, majör depresif bozukluklar için kullanılan antidepresan ilaçtır. Depresyon, anksiyete, panik bozukluklar, uyku bozuklukları ve migren gibi hastalıkların veya fiziksel bozuklukların tedavisinde kullanılır. Ayrıca amitriptilin ilacı fibromiyalji, kronik ağrı ve diyabetin neuropatik ağrısı gibi fiziksel rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabilir.

Amitriptilin yan etkileri nelerdir

Bu ilacın kullanışı sürecinde ortaya çıkabilecek amitriptilin yan etkileri arasında:

  • Baş ağrıması, vücutta uyuşukluk ve halsizlik, ağızda kuruluk olması, bulantı, diyare gibi genel yan etkiler
  • Duygusal ve davranışsal problemler, örneğin agresif davranış, düşük enerji, duygusal çekilme, huzursuzluk, uyku bozuklukları
  • Deri reaksiyonları, örneğin kızarıklık, kaşıntı, döküntü
  • Ağız içi yan etkiler, örneğin ağız yaraları, diş eti hastalıkları, ağız içi kuruluğu

Bu yan etkilerin çoğu tedavinin başlangıcında ortaya çıkar ve zamanla azalır ancak eğer ciddi yan etkiler oluşursa doktorunuzla konuşun.

Amitriptilin reçetesiz alınır mı

Depresif ve duygusal çöküşlerin olduğu ruhsal hastalıkları hakkında kullanılan ilaç hakkında yani amitriptilin reçetesiz alınır mı kapsamında merak edilen cevapları bu başlığımız altında açıklıyoruz. Amitriptilin reçeteli bir ilaçtır ve antidepresan sınıflarındaki reçeteli ilaç grubuna dahildir.

Amitriptilin kilo aldırır mı

Amitriptilin kullanırken kilo alma gibi yan etkiler görülebilir. Bu yan etki, ilacın metabolizmasından kaynaklanan bir nedenle ortaya çıkar. Amitriptilin, metabolizmayı yavaşlatabilir ve bu nedenle vücuttaki enerji seviyesini düşürebilir. Ayrıca, depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarının tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar gibi, amitriptilin de apetit artışına yol açabilir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Alerji ilaçları reçetesiz alınır mı

Afebryl reçetesiz alınır mı

Ateş düşürücü fitil reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.