E Nabız Bilgi

Bilaxten reçetesiz alınır mı

17.12.2022
Bilaxten reçetesiz alınır mı

Bilaxten reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere bilaxten reçetesiz satılır mı ve bilaxten reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Bilaxten, burun kaşıntısı, burun tıkanıklığı ve akıntısının oluşması durumunda tedavi etmekle kullanılan bir alerjik ilacıdır. İnsanların gözlerinde kızarma, sulanma ve deri döküntüsü oluşmasında meydana gelen hastalığın tedavi edilmesinde Bilaxten kullanılır. Etken madde olarak bilastin bulunur. Meyve suları ve yiyecekler Bilaxten’in etkisini azaltabilmektedir. Bu nedenle Bilaxten alındıktan sonra meyve suyu içilmemeli ve yiyecek yenilmemesi gerekir. Genellikle 1 saat kadar beklenilmesi uygun olur. Bilaxten kullanan kişilerde en çok sersemlik veya baş ağrısı oldukça çok görülür.

Eczanelerde tabletler şeklinde bulunur ve her tablet 20 mg bilastin bulundurur. Saman nezlesi, kurdeşen gibi rahatsızlıklarda Bilaxten etkili olmaktadır. Doktorunuzun vereceği dozda ve kullanma şeklinde kullanılması gerekir. Bilaxten tabletini alırken bol su ile çiğnemeden alınması gerekir. Aç karına alınması uygundur. Doktor belirli bir doz kullanımı önermemiş ise günde 1 tablet alınır. Hamilelikte ve bebek emzirirken Bilaxten kullanılması durumunda doktora danışmada yarar vardır.

Bilaxten reçetesiz alınır mı

Bilaxten reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı evet olacaktır. Eczanelerde bilaxten ilacı reçetesiz olarak satın alınabilmektedir. Bilaxten 20 mg doktorunuz tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından ödemesi karşılanmaktadır.

Yaygın olmayan yan etkileri şunlardır.

  • Bilaxten kullanan kişilerde aşrı susama hissinin oluşması
  • Nefes alıp vermede sıkıntı oluşması
  • Vücutta kaşıntıların oluşması
  • Dudakların kenarlarında uçuk oluşması
  • Kilo artışı ve iştahın artması

Bunlarada bakabilirsiniz:

Bekunis reçetesiz alınır mı

Aurorix reçetesiz alınır mı

Augmentin reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.