E Nabız Bilgi

Asetilsistein reçetesiz alınır mı

23.01.2023
Asetilsistein reçetesiz alınır mı

Asetilsistein reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere asetilsistein reçetesiz satılır mı ve asetilsistein reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Asetilsistein, bir amino asit olarak kabul edilir. Vücutta yapılan bazı enzimatik reaksiyonlar ve hücre duvarı oluşumunda rol oynar. Ayrıca, özellikle solunum yolu enfeksiyonlarının önlenmesi ve tedavisi için kullanılır. Bunun yanı sıra asetilsistein, karaciğer ve böbreklerde oluşabilecek hasarları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabilir.

Asetilsistein neyden elde edilir

Asetilsistein, doğal olarak birçok gıda maddesinde bulunur. Örneğin, süt, yumurta, et, tavuk, balık ve fasulye gibi gıdalar asetilsistein içerir. Aynı zamanda, bazı bitkilerde de asetilsistein bulunur, örneğin lahana, brokoli, tuzlu baklagiller, soya fasulyesi ve buğday çekirdeği gibi sebzelerde bıulunur. Asetilsistein bu bahsedilen gıdalardan faydalanılarak laboratuvar ortamında da sentezlenebilir. Bilim adamları, özellikle de beyin sağlığı için faydalı olabileceğine dair çalışmalar yürütmektedir. Ancak, asetilsistein’in etkili olduğu veya etkili olmadığı konusunda net bir sonuç henüz elde edilmemiştir.

Asetilsistein reçetesiz alınır mı

Asetilsistein genel olarak bir etken madde olup ilaçlarda kullanılmaktadır. Asetilsistein reçetesiz alınır mı kapsamında ise net bir cevap verilemez ancak asetilsistein ilaçlar reçeteli olarak verilen ilaçlardır. Asetilsistein içeren ilaçlar arasında:

  1. SIST PLUS 600 mg
  2. ALLES 600 mg
  3. ASTEIN 600 mg
  4. BRONPAX 900 mg

Asetilsistein genellikle güvenli olarak kabul edilir ve genellikle yan etkileri azdır. Ancak bazı durumlarda bazı yan etkiler görülebilir. Bunlar arasında baş ağrısı, mide yanması, bulantı ve ishal durumu görülebilir. Ayrıca, diyabetli kişilerde glisemik kontrolü etkileyebilir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Asiklovir tablet reçetesiz alınır mı

Asist şase reçetesiz alınır mı

Apraljin forte reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.