E Nabız Bilgi

Alerji aşısı fiyatı

01.01.2023
Alerji aşısı fiyatı

Alerji aşısı fiyatı 2023 yılı itibariyle ne kadar olacaktır sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Bu konuya bir açıklık getirmeden önce alerji aşısı hakkında bilgi vermekte fayda vardır.

Alerji aşısı yani immünoterapi fiyatları, sağlık güvencenizin olmasına bağlı olarak değişmektedir. Eğer bir sağlık sigortanız yoksa alerji aşısı 5000-10000 TL arasında bir fiyata mal olmaktadır. Alerji aşısı nedir sorunun yanıtı alerjik astım, alerjik rinit ve böcek alerjileri gibi rahatsızlıkların tedavilerinde kullanılan, bağışıklık sağlamayı hedefleyen ilaçlardır. Uzun süren bir tedavi programı olan alerji aşıları, 3-5 yıl arasında sürebilmektedir. En yaygın görülen yan etkileri de kızarıklık, kaşıntı, şişme, anafilaksidir.

2023 yılı itibari ile alerji aşı fiyatları nasıl değişmektedir?

Küf, toz akarları, polen, hayvan tüyleri alerjiye sebep olabilen etmenlerdir. İmmunoterapi, ya cilt altına enjeksiyon ya da dil altı tablet şeklinde yapılabilmektedir. En yaygın kullanılan yöntem ise; enjeksiyon yöntemi olan alerji aşılarıdır. Alerji aşıları 5 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır. Alerji aşıları haftada 3 doz olacak şekilde uygulanabilmektedir. Alerji aşısı ile alerjiden kurtulmak için yeterlidir.

2023 yılı itibari ile alerji aşısı fiyatları değişen ekonomik koşullarla farklılaşabilmektedir. Sgk tarafından karşılanan alerji ilacı fiyatları da değişkenlik göstermektedir. Doktor kontrolünde kullanılması gereken alerji aşıları için en doğru bilgi uzman hekimlerden alınmalıdır.

Alerji aşısı kesin çözüm mü?

Aşı tedavisi bağışıklığı artırdığından dolayı tek tedavi yöntemi şeklidir. Hastalar üç yıllık aşı tedavisi bittikten sonra 10 ile 15 yıl arasında iyi olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.