E Nabız Bilgi

Aile hekimi kortizon yazabilir mi

10.11.2022
Aile hekimi kortizon yazabilir mi

Aile hekimi kortizon yazabilir mi içeriğimizde sizlere kortizon aile hekimi yazabilir mi ve kortizon reçeteli mi gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Kortizon, glukokortikoid adlı bir hormonudur. Hormon vücut tarafından doğal yollarla sentezlenir. Bağışıklığın göstermiş olduğu etkileri azaltır, iltihaplanma belirtilerine baskı gösterir. Kortizon ağızdan alınan bir ilaç olarak reçete ile satılmaktadır. Yanlış kullanımı ağır tıbbi sonuçlara yol açabilir. Kortizon başta mevsimler alerjik reaksiyonlar, anemi, astım, sedef hastalıkları gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kortizonun yan etkileri: baş ağrısı, kilo, istifra, midenin bulunması, huzursuz olma gibi etkiler gösterilir. Kortizonun ciddi yan etkileri ise; çocuklar için büyüme yavaşlığı oluşabilir, yetişkinlerde kalp yetmezliği, alerjik problemler, sindirim sorunları gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda acilen doktora danışılmalı ve bir sağlık kuruluşuna gidip tedavi olunmalı.

Hamilelikte Kortizon Kullanımı

Hamile olanlar ya da hamile kalmak isteyenler ise kortizon etkileri hakkında doktorlarından bilgi amları önerilmektedir. Zira kortizon gebelik dönemin risk oluşturabilir.

Kortizon Nasıl Kullanılır?

Kortizon kısa ve uzun süreli tedavi süreçlerinde kullanılabiliyor. Doktor uygun bir reçete yazarak bireyin durumuna göre dozajı belirler. Aşırı dozda alımı vücutta tehlikeli seviyelerde birikime yol açar. Son olarak kortizon ilaçları kullanan kişilerin kızamık ya da su çiçeği olan kişilerden, aşı olmadılarsa ve daha önce bu hastalıkları geçirmedilerse uzak durmaları gerekmektedir

Aile hekimi kortizon yazabilir mi?

Aile hekimi kortizon yazabilir mi? sorusunun cevabı hayır. Uzman görüşü gerektiğinden dolayı aile hekimi kortizon reçete yazamamaktadır. Doktorunuz kortizon reçeteli olarak yazdığında sgk ödemesi yapmaktadır.

Konazol şampuan aile hekimi yazabilir mi

Disülfiram reçetesiz alınır mı?

Aile hekimi kan sulandırıcı yazabilir mi?

gibi içeriklerimize de ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.