E Nabız Bilgi

Aile hekimi kan iğnesi yazabilir mi

17.11.2022
Aile hekimi kan iğnesi yazabilir mi

Aile hekimi kan iğnesi yazabilir mi içeriğimizde sizlere kan iğnesi aile hekimi yazar mi ve kan iğnesi reçeteli mi gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Kan iğneleri pıhtı için kullanılmaktadır

  • Bacak damarlarındaki pıhtı,
  • Akciğerde pıhtı,
  • stent ve benzeri girişimlerde.

En önemli etkisi kan pıhtılarını önlemektir. Kan pıhtılaşmasının rutin tedavilerinde uygulanır. Kan iğneleri morarmalara sebep olabilir. Çoğunlukla Aspirin ve bitkisel ilaçlar kullananlarda görülür. En önemlisi heparindir. Heparınler özellikle pıhtılaşma faktörünü hibe eder, doz ayarlaması zordur. Sık testler yapılmalıdır. Kanama yapabilir. Direnç söz konusudur. Etkisi kısadır. Sadece hastane ortamında kullanılır. Franksiyone Heparın ise ev ortamında kullanılabiliyor. Teste gerek duymuyor ve etkisi daha uzun. Kanama oranı benzerdir.

Kan İğnesi İlaçlar Nasıl Uygulanır?

Bir el ile göbekteki hedef bölgenizdeki cildi baş ve işaret parmağı ile 2-3 cm mesafede sıkıştırın ve iğreyi saplayınız. İğne çok ince olduğundan can yankısı çok olmayacaktır. Zaten kan iğnesinin iğnesi kısa yapılmıştır. Bu nedenle iğnenin köküne kadar girmesinden korkulmamalıdır. Bitince hızlıca iğneyi çıkartın. Çıkarttığınızda iğrenin ucune bir kılıf inecektir. Buda sizi ve çevrenizi koruyacaktır. Kan İğnesi ilaçların kullanımının aksatılmaması gerekmektedir. Doktorun uyguladığı tedavi yönteminin dışına çıkılması kötü sonuçlar doğurabilirr.

Aile hekimi kan iğnesi yazabilir mi?

Aile hekimi kan iğnesi yazabilir mi? sorusunun cevabı hayır. Uzman görüşü gerektiğinden dolayı aile hekimi kan iğnesi reçete yazamamaktadır. Doktorunuz kan iğnesi reçeteli olarak yazdığında sgk ödemesi yapmaktadır.

Misol 50 mg aile hekimi yazabilir mi

Rinoclenil aile hekimi yazabilir mi

Mictonorm aile hekimi yazabilir mi

gibi içeriklerimize de ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.