E Nabız Bilgi

Xarelto aile hekimi yazabilir mi

19.07.2022
Xarelto aile hekimi yazabilir mi

Xarelto aile hekimi yazabilir mi yazımızda sizlere sağlık ocağında Xarelto yazdırılabilir mi, aile hekimi Xarelto yazar kı gibi sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi paylaşacağız. Xarelto, tablet formunda oral yollarla alınan kanın pıhtı oluşturma ihtimalini azaltan bir ilaçtır.

Etken maddesi olan rivaroksaban maddesine alerjisi olanlar kullanmamalıdır. Kullanım talimatları okunmadan kullanılmaması gereken Xarelto, aşırı kanaması olan ya da risk taşıyan kişilerin kullanımına uygun değildir. Özellikle ameliyat öncesi ve sonrasındaki süreçte tam olarak doktorun belirttiği doz ve sıklıkta kullanılmalıdır. 18 yaş altındaki kimseye Xarelto kullanımı önerilmemektedir. Xarelto yemeklerle birlikte bol su ile alınmalıdır. Hamile ve emziren annelerde kullanılmamalıdır. Baş dönmesi, bayılma gibi yan etkileri olabildiğinden araç ve makine kullanımı tavsiye edilmemektedir. Yardımcı madde olarak laktoz içerdiğinden laktoz alerjisi ya da intoleransı olan kişiler için uzman doktor doz ayarlaması yapabilecektir.

Xarelto sağlık ocağı yazabilir mi?

Xarelto aile hekimi yazabilir mi sorusunun cevabı hayır. Uzman görüşü gerektiğinden dolayı aile hekimi xarelto reçete yazamamaktadır. Doktorunuz xarelto reçeteli olarak yazdığında sgk ödemesi yapmaktadır.

Yorumlar
  1. Binnur dedi ki:

    Xareltoyu 4 uzman hekim branşı hariç kimse yazamaz.