E Nabız Bilgi

Xarelto 20 mg hangi doktorlar yazabilir

22.11.2022
Xarelto 20 mg hangi doktorlar yazabilir

Xarelto kullanmak isteyen kişiler, Xarelto 20 mg hangi doktor yazabilir diye merak etmektedirler. Xarelto Kanda oluşacak pıhtılaşmayı önleyen bir ilaç olma özelliğini taşır. Kan damarlarındaki pıhtı oluşumunu engeller veya kanda meydana gelen pıhtının büyümesine engel olan ilaç grubundandır.

Xarelto 20 mg hangi doktorlar yazabilir?

Xarelto ilacını genel olarak, kardiyoloji doktoru, anestezi uzmanları, nöroloji doktoru ve dahiliye doktoru yazabilmektedir. Bunun yanında cerrahlarda yazabilmektedir. Bu doktorlar reçete ettikten sonra aile hekimi de yazabilmektedir. Xarelto, 28 tablet olarak satışı yapılır. Xarelto yetişkin kişilerde kalp ritim bozukluğunu düzenleme amacıyla kullanılır.

Xarelto 18 yaş alında bulunan kişilere önerilmemektedir. Kullanılması gerekiyorsa doktora danışmak gerekir. Emziren anneler kullanmamalıdır. Xarelto ilacını kullanmada doktora danışılması gerekir. Doktor duruma göre doz ayarlamasını yapar. Bacak damarlarında meydana gelen kan pıhtısını yok etmek için kullanılması durumunda ilk 3 hafta içerisinde günlük 2 defa alınmalıdır. 3 hafta sonra günde 1 defa olacak şekilde kullanılır. Xarelto diğer ilaçlar gibi bazı yan etkiler oluşturur. Bu yan etkiler genel olarak şunlar olabilmektedir.

  • Kol ve bacaklarda ağrıların oluşması
  • Ameliyat sonrası bazen kanama oluşması
  • Yüksek ateş
  • Böbreklerin çalışmasında arıza oluşması
  • Mide ağrılarının meydana gelmesi
  • Düşük oranda tansiyon olması
  • Deride kaşıntılar oluşması

Xarelto bazı kişilerde oluşan felç durumlarını da tedavi etmek amacıyla da kullanılır. Halk arasında kan inceltici ilaç olarak bilinir. Vücutta kan akışını düzenlemede etkili bir ilaçtır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.