E Nabız Bilgi

Tarlusal nasıl kullanılır günde kaç tane

04.09.2023
Tarlusal nasıl kullanılır günde kaç tane

Kadınlarda adet kanamasının veya adet görememe ve düzensizliği için kullanılan ilaç grubuna girmektedir. İçerisinde progesteron hormonu bulunmaktadır. Doktor tarafından reçete edilen tarlusal tablet formunda ve 5 miligramlık olmaktadır. Doktorun önerdiği şekilde kullanılmasına özen gösterilmelidir. Kişiden kişiye değişen Sağlıksal problemler farklılıklar yaratmaktadır. Kadınsal hormonların üretilmesi için yani menopoz döneminde de bu tabletten kullanıldığı bilinmektedir. Tarlusal nasıl kullanılır günde kaç tane alınmalıdır? Adet döneminin düzenlenmesi için kullanılıyor ise ilaç dozundan 3 veya 7 gün sonra başlanmalıdır. Yemeklerden önce veya sonra kullanılmasında bir sakınca yoktur.

İlaç içerisindeki yabancı etken maddelere karşı hassasiyeti ve duyarlılığı olan kişilerin ilaç kullanılırken dikkat etmelidir. Doktorun önerdiği şekilde bir bardak su ile parçalanmadan yutulmalıdır. Kadınların adet döngüsünü düzenleyen bu ilacın bebeklerin ve çocukların göremeyeceği yerde muhafaza edilmesini özen gösterilmelidir. Tarlusal genellikle 3 aylık süreyle günde 10 miligram alınmalıdır. Gün içerisinde kullanımından fazla dozlar alınmamalıdır. İlaç kullandıktan sonra tedaviye yanıt genellikle 1 veya 2 hafta içerisinde kendini göstermektedir. On gün içerisinde kişilerde adet kanaması oluşmaktadır. Bazı kişilerde uyku problemine neden oldu görülmüştür.

Aşırı salgılanan kadınlık hormonların insan vücudunda çeşitli tepkimelere neden olduğu bilinmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra alternatif tıp yöntemleri ile de adet söktürücü kürler hazır olabilmektedir. Adaçayı, kekik rezene gibi bitkilerde kadınlarda adet dönemini düzenlemektedir. Yeterli miktarlarda içilen bitki çayları hem sakinleştirici hem de adet dönemi için faydalar sağlamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.