E Nabız Bilgi

Saxenda SGK karşılıyor mu

01.01.2023
Saxenda SGK karşılıyor mu

Saxenda sgk karşılıyor mu, saxenda devlet tarafından ödemesi karşılanıyor mu, saxenda sgk ödemesi alınabiliyor mu gibi birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabileceksiniz.

Saxenda, etken maddesi liraglutid olan, kilo vermede kullanılan hormon benzeri bir ilaçtır. Saxenda beyindeki iştahı kontrol eden alıcıların üzerine etki ederek daha az acıkmaya sebep olmaktadır ve böylece kilo verme süreci başlamaktadır. Vücut kitle endeksi (VKİ), kişinin boyunu kilosuna oranını ifade etmektedir. VKİ değeri 30’un üzerindeyse kişi obez olarak nitelendirilmektedir. VKİ değeri bu ilacın kullanımında önem taşımaktadır. Perhiz ve egzersiz yapılması Saxenda kullanımda çok önem taşımaktadır. Karaciğer ve börek yetmezliği olanlar, hamile ve emzirme döneminde olan kadınlar, 75 yaş üzeri bireyler, kalp rahatsızlığı olanlar Saxenda kullanmamalıdır. Günün herhangi bir saatinde kullanılabilmektedir.

Saxenda devlet tarafından karşılanıyor mu?

Saxenda tarafından sgk karşılanmamaktadır. Bu yüzden aile hekimi tarafından da yazılmamaktadır. Zira yazılsa bile devlet tarafından ödemesi yapılmadığından para ile alınabilecektir. Ayrıca ek izlemeye tabi olan Saxenda, mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.