E Nabız Bilgi

Reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri

03.02.2023
Reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri

Reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri içeriğimizde sizlere reçetesiz sakinleştirici var mi ve reçetesiz satılan en etkili sakinleştirici gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Sakinleştirici ilaçlar, farklı renkte reçetelerle; kırmızı, beyaz ve yeşil olmak üzere satılmaktadır. Tabi ki bu reçeteli ilaçlar dışında reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri de vardır. Bu ilaçları reçete gerekmeksizin eczane ya da internet üzerinden alabilirsiniz. Reçetesiz satılan sakinleştiricilerin çoğu takviye ilacı olarak kabul edilir. Peki bu reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri hangileridir? İşte reçetesiz sakinleştirici ilaçlar 2023 yılı güncel listesini maddeler halinde sıraladık.

Prozac

Prozac, diğer adı ile fluoksetin olan sedatif (sakinleştirici) bir ilaçtır. İçeriğinde bulunan kimyasallar, kişinin enerji ihtiyacını karşılayarak iştah arttırma ve uykusuzluk durumunu ortadan kaldırmaya yarar. Bu yüzden günlük kullanıma uygun olan bu ilaç; patik atak, iştahsızlık, aşırı uyku problemi ve depresyon gibi durumları ortadan kaldırır.

Lustral

Lustral, diğer adı ile sertralin olan sakinleştirici özelliğe sahip bir ilaçtır. Obsesif kompulsif bozuklukları, ani atak durumları, depresyon halleri ve anksiyete bozukluklarında kullanılan bu ilaç eczanelerden reçetesiz bir şekilde alınabilmektedir. Ayrıca çocukların kullanımına da uygun bir ilaçtır.

Efexor

Efexor, genellikle panik bozukluk ve anksiyete durumunu hafifletmek için kullanılan bir ilaçtır. Sosyal fobisi olan kişilerin de kullanıma uygun olan bu ilaç eczanelerden reçetesiz bir şekilde alınabilmektedir. Lakin yine de doktor gözetiminde kullanılması önerilir.

Cymbalta

Cymbalta, diğer reçetesiz ilaçlara göre adı az duyulan kas ve eklem ağrılarında da kullanılan sakinleştirici etkiye sahip bir ilaçtır. Depresyon ve anksiyete gibi durumlarda da tercih edilen bu ilaç, eczanelerden reçeteye gerek duyulmadan kolay bir şekilde temin edilebilmektedir.

Adaçayı

Adaçayı, deniz kıyısındaki arazilerde ve ılıman iklimin hakim olduğu bölgelerde kendiliğinden yetişen çiçekli bir çalı bitkisidir. Çiçekli olmasına rağmen içilmek için çaya dönüştürülen kısmı yapraklarıdır. Adaçayı faydası eski çağlardan beri bilinen ve alternatif tıpta kullanılan bir bitkidir. Diğer bitki çayları gibi demlenerek tüketilir. Vücudun neredeyse tüm bölgelerine faydalı olan adaçayı, özellikle bademcik iltihabı ve boğaz enfeksiyonlarını tedavi etmek için oldukça etkilidir. içeriğinde bulunan antiseptikler vücuttaki bakterilerle aktif olarak savaşır. Bağışıklık sistemini güçlü tutarak vücudun direncini arttırır. Aynı zamanda sakinleştirici özelliği olduğu için düzenli kullanımda uyku problemlerinin önüne geçer. Günde 1-2 bardak tüketildiği taktirde soğuk algınlığına karşı adeta bir kalkan oluşturur. Bu yüzden kış aylarında kesinlikle tüketmemiz gereken bitki çayları arasındadır.

Passiflora (Çarkıfelek) Çayı

Passiflora çayı, Kaygı ve stresi azaltmak için en çok tercih edilen bitki çayları arasındadır. Passiflora bitkisi büyük parlak çiçeklere sahiptir. Çiçekleri çarkıfeleğe benzediği için halk arasında çarkıfelek olarak adlandırılmıştır. Kişinin psikolojisinde olumlu etkilere sahip olan çarkıfelek çayı düzenli tüketildiğinde etkisini göstermektedir. Passiflora çayının yatıştırıcı etkisi olduğu için vücudun herhangi bir yerinde oluşan ağrıyı azaltır. Eğer sürekli ağrı şikayetiniz varsa ağrı kesici ilaçlara başvurmadan önce passiflora çayı içmenizi öneririz.

İçerisindeki C vitamini sayesinde cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur. Aynı zamanda A vitamini de bulunduğu için hücre yenileyici özelliğe sahiptir. Çarkıfelek çayı cildi besleyerek, ciltte yüzeyindeki pürüzleri yok eder. Uyumadan önce içtiğinizde uykuya dalmanızı kolaylaştırır. Vücutta stresten kaynaklı oluşan seğirmeleri azaltır. Zona hastalığından kaynaklanan ağrıları keser. Nikotin ihtiyacını doğal yoldan karşıladığı için sigarayı bırakmaya yardımcı olur. Genellikle stresli yaşam tarzına sahip insanlar gergin olduğu için sigara içerler. Sigara içmektense pasiflora çayı içerseniz hem sakinleşmiş olacaksınız hem de nikotin istediğiniz azalmış olacak.

Fazla tüketilmesi zihin bulanıklığına ve mide bulantısına sebep olabilir. Bu yüzden günde bir fincan içmeniz yeterli olacaktır. Refleksleri yavaşlattığı için araba kullanmanız gerektiği durumlarda çarkıfelek çayını içmemelisiniz. Eğer antidepresan ilaçları kullanıyorsanız, passiflora çayını tüketmeden önce doktorunuza danışınız. Kan sulandırıcı etkisi olduğundan dolayı, kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin tüketmemesi gerekir.

Melisa Çayı

Bitki çayları içerisinde en çok tüketilenlerin başında gelen melisa çayının insan sağlığına oldukça faydası vardır. Özellikle sakinleştirici özelliği ile bilinmektedir. Kendinizi yorgun ve gergin hissettiğiniz zamanlarda melisa çayı tüketmeniz sakinleşmenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Kişiye rahatlık vermesinin sebebi içeriğinde sedatif madde bulunmasıdır. Stresten kaynaklanan çarpıntıyı kısa sürede giderir. Cilt için tonik olarak kullanılan melisa çayı tahrişi, kızarıklığı yatıştırır ve siyah noktaları temizleyerek gözenekleri sıkılaştırır.Sindirim sistemini rahatlatmak için tüketilebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde ileriki yaşlarda alzheimer olma riskini azaltır. bir çok rahatsızlığa iyi gelen melisa çayı günde 2 bardaktan fazla içilmemelidir. Hamile ya da emzirme döneminde olan kadınların kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir.

Hibiskus

Hibiskus, aynı zamanda hatmi çiçeği olarak da bilinen ekşi ve kırmızı renge sahip olan bir bitkidir. Yüksek miktarda c vitamini içerdiği için kış çaylarının içerisinde mutlaka bulunur. Antioksidan özelliği vardır ve bu yüzden bağışıklığı güçlendirir. Sindirim şikayetlerini gidermesinin yanında mide kanserine yakalanma riskini azaltır. Kilo vermeye yardımcı olan hibiskus çayı diyet yapanların mutlaka listesine eklemesi geren bir çaydır. Bu çay yağ yakımını hızlandırırken aynı zamanda vücuttan toksinlerin kolay atılmasını sağlıyor . Kolestrolü dengelediği için kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir. Regl döneminde tüketildiğinde sancı ve krampları azaltır. Sakinleştirici özelliği sayesinde dinginlik verir ve duygusal anlamda kişiyi pozitif hissettirir. Kronik rahatsızlığı olanlar ve düşük tansiyon hastası olan kişilerin tüketmesi tavsiye edilmez.

Yasemin Çayı

Bitki çayları çok eski dönemlerden beri hastalıklara şifa bulmak için tüketilmektedir. Yasemin çayı da bunların arasında yerini alır. Etrafa yaymış olduğu güzel kokusu ve aromasıyla beyindeki rahatlama sinirlerini uyararak sakin ruh haline bürünmenizi sağlar. Kalp hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türlerini öneme özelliğine sahiptir. Antidepresan özelliğine sahip olduğu için psikolojik hastalıkların belirtilerini azaltmaya destek olur. Vücudun dopamin ve serotonin salgılamasını sağlar ve böylelikle mutluluk verir. Yasemin çayı, antiviral ve antioksidan içeriği sayesinde soğuk algınlığı, grip, nezle gibi hastalıklara adeta bir kalkan oluşturur. Aynı zamanda üst solunum yolu enfeksiyonlarını daha hızlı iyileştirir. Içeriğinde kafein bulunduğu için beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. Ağız kokusunu giderir ve ağız sağlığını korumaya yardımcı olur.

Papatya Çayı

Güzel görüntüsü ile doğayı süsleyen papatyalar, aynı zamanda sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkisi olduğu için uykuya dalmayı kolaylaştırır. Cilt bakımında, sivilce oluşumunu önlemek ve gözenekleri arındırmak için kullanılabilir. Taze demlenmiş papatya çayını ılıtarak yeni doğan bebeğe içirmek kolay gaz çıkarmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre kemik erimesini önlediği söylenmektedir. Kan şekerini düzenlediği için diyabet hastalığına iyi gelir. Fakat ilaç etkisi göstermediği için sadece papatya çayı içmek yeterli olmaz. Papatya çayını demleyip, soğuduktan sonra saçlarda durulama suyu olarak kullanmak parlaklık ve hacim kazandırır. Polene alerjisi olan kişilerin papatya çayı içmesi önerilmez. Sakinleştirici özelliği olduğu için aşırı tüketildiğinde yorgunluk ve halsizlik yapar.

Ihlamur

Kış aylarında en çok tercih edilen bitki çaylarından biri olan ıhlamur, adeta bir şifa kaynağıdır. . içerisinde barındırdığı A,B6,C vitaminleri ve manganez, kalsiyum mineralleri sayesinde sağlığa faydası vardır. Kronikleşmiş sindirim şikayetlerini rahatlatır. Demlenen çayı soğuduktan sonra pamuk ile gözlerde bekletmek göz altı morluklarının azalmasını sağlar. Ihlamur çayını bal ve limon ile birlikte tüketmek kuru öksürüğü keser. Düzenli olarak tüketildiğinde kaygı bozukluklarını hafifletir. İdrar söktürücü özelliği olduğu için gün içinde bol su içmenizi sağlar. Böylelikle vücudunuzda oluşan ödemlerin kolayca atılmasına yardımcı olur. Yemekten yarım saat sonra tüketildiğinde hazımsızlık ve şişkinlik hissini önler. Ciltteki kırışıklıkların ve lekelerin oluşumunu engeller. Çayı demlerken ıhlamur yapraklarını 10 dakikadan fazla bekletmemelisiniz. Çünkü yapısında bulundurduğu maddelerden dolayı çay kırmızı rengini alacak ve vitaminlerinden fayda sağlayamayacaksınız.

Kantaron Çayı

Kataron çayı bir çok rahatsızlığa iyi gelen ve özellikle depresyon tedavisine destek olması amacıyla kullanılır. Kantaron çayının antidepresan özelliği vardır. Sinirlilik, depresyon, ve ruh halinde çöküntüler yaşayan kişiler tarafından kullanılabilir. Sakinleşmeye yardımcı olur ve olaylara olumlu şekilde bakmayı sağlar. Kantaron çayı cilt bakımda da kullanılmaktadır. ciltteki lekelerin ve yaraların içerisindeki etken maddeler sayesinde hızlı iyileşmesini sağlar. İdrar yolu iltihabından kaynaklanan karın ağrısına iyi gelir ve iltihabın sökülmesine yardımcı olur. vücuttaki hormonları dengeler. En yaygın tiroid rahatsızlıklarından biri olan hipertiroidizmde, kantaron çayı sayesinde hormon seviyelerinin dengelendiği görülmüştür. Adet sancılarını ve regl döneminde ki vücut ağrılarına iyi gelir. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının kolayca iyileşmesini sağlar.

Meyan Kökü

Çayı Doğal beslenmeye önem gösteriyor ve hastalıklardan korunmak istiyorsanız meyan kökü çayını düzenli olarak tüketmelisiniz. içerisinde karbonhidrat, protein, yağ, şeker, sodyum, manganez gibi birçok faydalı mineraller bulunur. Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunlarına iyi gelir. idrar sökücü özelliği sayesinde böbrekte oluşan kum ve taş gibi maddelerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Özellikle iltihaplı cilt sorunlarında etkili olan meyan çayı cilde yumuşaklık kazandırır. içeriğindeki mineraller enerji verir ve yorgunluğun giderilmesini sağlar. şeker hastalarında inisülin direnci zayıf olduğundan dolayı, şekerli yiyecekler tüketme ihtiyacı duyarlar. Fakat kandaki şeker oranının yükselmesi hastalık açısından zararlıdır. bu gibi durumlarda meyan kökü çayı içildiğinde şeker ihtiyacı doğal yoldan karşılanmış olur. Beyin fonksiyonlarının gelişimini olumlu yönde etkilediği için unutkanlık belirtileri gösteren hastalıklara karşı koruma sağlar.

Reçetesiz sakinleştirici fiyatları

Sakinleştirici ilaçlar reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı evet olacaktır. Reçetesiz ile alınan sakinleştirici ilaç fiyatları 03.02.2023 tarihinde güncellenmiştir.

Prozac fiyatı72.33 TL
Lustral fiyatı83.50 TL
Efexor fiyatı65.17 TL
Cymbalta fiyatı136.82 TL
Adaçayı fiyatı162,50 TL
Passiflora (Çarkıfelek) Çayı fiyatı72,50 TL
Reçetesiz sakinleştirici fiyatları

Kaynak: https://www.ilacbu.com/recetesiz-sakinlestirici-ilac-isimleri/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.