E Nabız Bilgi

Pregabalin içeren ilaçlar

18.02.2023
Pregabalin içeren ilaçlar

Pregabalin içeren ilaçlar içeriğimizde sizlere detaylı bilgiler aktaracağız. Pregabalin, antiepileptik ilaçlar sınıfında bulunan bir etken maddedir. Bu etken madde beyinin aktivitesini baskılar ve yatıştırıcı etki gösterir. Ayakta hastaların tedavisinde kullanılan bu etken madde nörapetik ağrı ve fibrimiyalji tedavisinde sıklıkla kullanılır. Pregabalin içeren ilaçlar vücuda oral yolla alınır ve bu ilaçlar yeşil reçete ile satılır. Pregabelinin alınabilecek maksimum dozu 600 gr’dır. Pregabalin içeren bazı ilaçlar şunlardır:

LYRICA

Lyrica Pfizer şirketinin ürettiği bu ilaç pregabalin içeren bir ilaçtır. Lyrica epilepsi ve diğer nöbetlerde kullanılmaktadır. Merkezi sinir sistemine bağlı olmayan sinir hasarlarının tedavisinde, anksiyete bozukluğunda ve yumuşak doku ağrılarında da kullanılabilir. Oral yolla kullanılır. Hamile kadınlarda, emziren kadınlarda ve 18 yaşından küçüklerde kullanımı uygun değildir. Baş dönmesi, uyku hali, baş ağrısı çok yaygın olarak görülen yan etkilerdendir.

ALYSE

Abdi İbrahim ilaç şirketinin ürettiği pregabalin içeren bir ilaçtır. 18 yaş ve üstünde bulunan bireylerde kullanılır. Sara nöbetleri ve diğer nöbetlerde kullanılan ilaçlara ek olarak kullanılır. Diyabet, zona gibi hastalıkların yol açtığı sinir hasarlarının yol açtığı ağrıların tedavisinde kullanılır. Baş dönmesi, baş ağrısı, uyku hali çok yaygın olarak görülen yan etkilerdendir.

GABADAY SR

Pregabalin içeren bir ilaçtır. Sinir hasarına bağlı yanma, batma, zonklama, uyuşma şeklinde hissedilen ağrılarda epilepsi nöbetlerinin tedavisinde kullanılır. Huzursuzluk, konsantrasyon zorluğu, alınganlık hissi ve kaygı gibi rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Ağız yoluyla alınan bu ilaç 18 yaş ve üstü bireylerde kullanılmaktadır. Bulanık görme, baş dönmesi, çift görme, iştah artışı, kabızlık, kusma, kilo artışı, ağız kuruluğu, unutkanlık, denge bozukluğu gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.