E Nabız Bilgi

Fenofibrat içeren ilaçlar

11.09.2023
Fenofibrat içeren ilaçlar

Fenofibrit ilaçlarda genellikle yüksek kolesterolü düşürmek için kullanılır. LDL’ yi düşürmekte pek etkili değildir ama HDL ve trigliserit düzeyini iyileştirmede kullanılır. Lipit bozukluğu ve Sendrom X’in belirtileri olan şeker ve yüksek tansiyonla alakalı durumlarda insülin direncini düşürmek içinde kullanılır. Fenofibrat içeren ilaçlar yan etkileri genellikle hafif mide bozukluğu ve kas ağrısı yapmaktadır. Fenofibrat statin içeren ilaçlar kullanıldığında yan etkisi böbrek yetmezliği olarak görülmektedir. Bu nedenle piyasadan cerivastatin ilacı çekilmiştir. Fenofibrat içeren birkaç ilaç aşağıda verilmiştir.

Fenogal 200 mg

Fenogal erişkinlerde kandaki yüksek kolesterol ve trigliserit düşürmek için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç kullanmadan önce diyet yapılması lazımdır. Eğer diyet yetersiz geldiyse doktorunuz bu ilacı tavsiye edecektir. Bu ilacı sadece erişkin insanlar kullanabilir. Çocuklarda kullanmayınız. Börek ve karaciğer yetmezliği ise bu ilacı kullanmayız. İlacın içinde bulunan etken maddelerine alerjisine var ise fenogal kullanmayınız. Hamile ve emziriyorsanız ilacı kesinlikle kullanmayınız.

Lipanthyl

Kandaki yağ oranını düşürmek için kullanılan bir ilaç türüdür. İlaç ile birlikte düşük yağlı diyet ve egzersiz de yapılması gerekmektedir. Kandaki iyi kolesterol miktarını arttıran bir ilaçtır. Tedavinin daha kısa sürmesi için egzersiz ve diyet yapmayı sürdürmelisiniz. Bu ilacın içindeki etken maddeye karşı alerjiniz var ise kullanmayınız. Ciddi karaciğer, böbrek ve safra kesenizde hastalık var ise kullanmayınız.

Lipofen

Lipofen kandaki yağ miktarını yani trigliserid miktarını düşürmek için kullanılan bir ilaçtır. Kandaki yağ miktarı düşürmek için bu ilaçla beraber düşük yağlı diyet ve egzersiz yapılması gerekmektedir. Bu ilaç ile beraber kanda bulunan HDL miktarı yani iyi kolesterol miktarını arttırır. Bu ilacı kullanırken diyet ve egzersize devam etmek önemlidir. Lipofen ilacının içinde bulunan herhangi bir etken maddesine alerjiniz ise kullanmayınız. Karaciğer, böbrek ve safra kesenizde problem var ise kullanmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.