E Nabız Bilgi

El Salvador doktor maaşı

02.10.2023
El Salvador doktor maaşı

El Salvador Orta Amerika’da bulunan oldukça az nüfusa sahip bir kıyı ülkesidir. Para birimi olarak El Salvador’da ABD Doları kullanılmaktadır. El Salvador’da sağlık hizmeti çökmüş durumdadır. Şehirlerde çok az doktor bulunmakla birlikte yetişen doktorlar da başka ülkede görevlerini icra etmek için can atmaktadırlar. Ülkede çökmüş olan sağlık sektörüyle birlikte doktorlar az bulunduğundan dolayı hastanelerde çok fazla sıra olmaktadır. Ekonomisi ABD’ye bağlı olan El Salvador doktor mezunlarının birçoğunu ABD, Kolombiya ve Meksika’ya kaptırmaktadır.

Asgari ücretin 250 euro olduğu şehirde halk ahalisi için geçim zordur. Bu yüzden halk genel olarak asgari ücretin üstünde çalışmaktadır. Ülkede ortalama olarak 350 euro aylık alınmaktadır.

Lakin ülkedeki doktorların kıymetli olmasından dolayı doktor maaşları birçok ülkeye göre oldukça iyidir. Ortalama bir doktor maaşı 1650 euro civarında iken, bir diş hekimi maaşı ise 2.000 euro civarındadır. Genel olarak ülkedeki sağlık sistemi kötüdür. Fakat El Salvador devleti hekimlerine pek çok ülkenin aksine güzel maaş imkânı sağlamaktadır. Bu imkana rağmen tıp okuyan gençlerin çoğu yurt dışında doktorluk yapmak istemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.