E Nabız Bilgi

Dolven ve calpol kaç saat arayla verilir

02.01.2023
Dolven ve calpol kaç saat arayla verilir

Dolven ve calpol kaç saat arayla verilir içeriğimizde sizlere bebeklerde dolven ve calpol kaç saat arayla verilir ve dolven şurup ve calpol kaç saat arayla verilir gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Ateş düşürücü için kullanılan dolven şurupta ibuprofen vardır. Ateş düşürücü için kullanılan calpol şurupta ise parasetamol vardır. İki şurupta ateş düşürücü ile ağrı kesici ilaçlar olsalar bile etken maddesi ve farmakolojik özelliği tamamen birbirinden farklılardır.

Dolven ve calpol şurup kaç saat en az 4 saat ara ile verilir. Çocuğunuz ateşli ve dört saat geçmeden tekrar şurup vermek isterseniz bu durum yanlış sonuçlara sebep olabilir çünkü dört saat geçmeden şurup veremezseniz. Ateşi çok yüksek ilerliyor en az dört saat de geçmediyse en yakın doktora gitmenizi öneririz.

Dolven ve Calpol kaç saat arayla verilir

Çocuklar için kullanılan bu ateş düşürücü şuruplar belli saat aralıkları ile verilmelidir. İki şurup arasından en az 4 saat geçmelidir. Bu şurupları gereğinden fazla bebeğinize vermeniz olumsuz sonuçlara neden olabilir. Şuruplar gün içinde 3 ve ya 4 defa verilebilir. Dolven ve calpol şurup en az 4 ve ya 5 saat arayla verilebilir. Calpol şurup parasetamol içermektedir bu yüzden gün içinde 5 ve ya 6 kez verilebilir, ikinci defa calpol şurubu bebeğinize vermeden önce en az 4 ve 5 saat beklemenizde fayda vardır.

Ateşi düşmeyen bebeklerde saat aralığını beklemeden şurubu vermenizi önermeyiz yoksa bebeğinize yan etki yapma ihtimali olabilir. Olumsuz sonuç ile karşılaşmamak adına en yakın doktora gitmeniz gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.