E Nabız Bilgi

Cipro reçetesiz alınır mı

13.02.2023
Cipro reçetesiz alınır mı

Cipro reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere cipro reçetesiz satılır mı ve cipro reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Cipro vücutta enfeksiyon oluşturan bakterilerin önlenmesi amacıyla kullanılan antibiyotik ilaç grubuna girmektedir.

Özellikle akut bronşit, üst solunum yolu enfeksiyonu, sinüzit, kulak, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonları, mide ve sindirim sistemi enfeksiyonlarında doktor tarafından reçete edilmektedir. Enfeksiyonların çeşidine ve şiddetine göre tedaviye ek olarak farklı bir antibiyotik de cipro ile birlikte kullanılmaktadır. Cipro kullanılmadan önce diğer ilaçlara etkileşim göstereceği için dikkat edilmelidir. Örneğin böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olan kişilerde18 yaş altı çocuklarda, diyare, kortizon içerikli ilaçlar kullanılmakta ise, epilepsi gibi sinir sistemi rahatsızlığında, antidepresan hastalıklarında, parkinson hastalarında ani gelişen alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilmektedir. Bu gibi durumlarda ilacın acilen kesilmesi ve hastaneye başvurulması gerekli olmaktadır.

Cipro reçetesiz alınır mı

Cipro reçetesiz alınır mı? sorusunun cevabı hayır olacaktır. Eczanelerde cipro ilacı reçeteli olarak satın alınabilmektedir. Uzman hekimler tarafından cipro uygun görüldüğünde reçete edilebilmektedir. Cipro 500 mg ve cipro 750 mg ilaç reçeteli olarak alındığından SGK tarafından ödemesi yapılmaktadır.

Ciddi yan etkiler olduğu için insan hayatını tehlikeye düşürmektedir. Cipro kullanırken süt ve süt ürünleri, greyfurt ve portakal gibi yiyeceklerden uzak durulması gerekir. Çünkü ilacın etkileşimine azaltmaktadır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanılmamalıdır.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Citol reçetesiz alınır mı

Colidur reçetesiz alınır mı

Coraspin reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.