E Nabız Bilgi

Asetaminofen içeren ilaçlar

11.09.2023
Asetaminofen içeren ilaçlar

Diğer adı Parasetamol olan bu etken madde ilaçlar ağrı kesici ateş düşürücü olarak rol almaktadır. Tablet ilaç ,şurup ve enjeksiyon ile ağrı kesici alabilirsiniz. Tablet olarak aldığınız aseteminofen etken maddeli ilaçlar yarım saat yada bir saat kadar sonra etkisi göstermektedir.

Ağrılı her bölgede kullanılabilirsiniz. Mesela baş ağrısı, diş ağrısı, karın ağrısı, adet sancısı ağrısı, kulak ağrısı gibi birçok ağrıyı kesme özelliği vardır. Ağrı kesicilerin en yaygın yan etkisi deride kızarıklık ve deri döküntüsüdür. Asetaminofen içeren birkaç ilaç aşağıda verilmiştir.

A-ferin

A-ferin grip ve soğuk algınlığı tedavisinde kullanılan bu ilaç, hastalıkta meydana gelen ağrıların tedavisinde de kullanılır. İçeriğindeki herhangi bir etken maddesine alerjiniz var ise kullanmayınız. 12 yaş altı çocukların kullanımına uygun bir ilaç değildir ve kullanmayınız. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastaların kullanımı önerilmez.

Buscopan

Buscopan bağırsak, mide, idrar kesesi ve safra kanallarında meydana gelen kasılma yani spzm giderici olarak kullanılır. Kadınların regl yani adet günlerindeki sancıların ağrısını kesmek için de kullanılır. Hamilelik döneminde buscopan içeriğinde bulunan etken maddeler bebek için zarar vermese de yine de kullanılması tavsiye edilmez. Emzirme döneminde de sütten geçip bebeğe herhangi verebileceği bir zarara karşı iyi incelendikten sonra kullanılmalıdır.

Calpol

Pediyatrik bir ağrı kesici ateş düşürücü olarak kullanılan bir ilaçtır. Çocuklarda görülen yüksek ateş ve ağrıların tedavisinde kullanılır. İlacın içinde bulunan herhangi bir etken maddesine karşı alerjiniz var ise kullanmayınız. Bebeğiniz erken doğmuş ve 4 kilonun altındaysa bu ilacı dikkatli kullanmanız önerilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.