E Nabız Bilgi

Amoklavin şurup reçetesiz alınır mı

25.01.2023
Amoklavin şurup reçetesiz alınır mı

Amoklavin şurup reçetesiz alınır mı yazımızda sizlere amoklavin şurup reçetesiz satılır mı, amoklavin reçetesiz alınır mı ve amoklavin şurup reçeteli mi gibi soruları hakkında detaylı bilgiler paylaşacağız. Amoklavin Şurup vücutta çeşitli nedenlerden meydana gelmiş enfeksiyonu iyileştirmek amacıyla kullanılan bir şuruptur. Amoklavin Şurup enfeksiyona sebebiyet veren bakterileri azaltarak yok etmeyi amaçlar.

Bakterileri azaltıp yok etme özelliğinden de anlaşılacağı gibi Amoklavin Şurup bir antibiyotiktir. Amoklavin Şurup içtikten kısa süre sonra şikayetlerin azalması yönünde etki sağlamaktadır. Kullanım dozu doktorun önerisi yönünde kişiden kişiye farklılık göstermektedir.

Amoklavin şurup bebeklerde kullanımı

Amoklavin Şurup enfeksiyona sebebiyet veren bakterileri azaltmakta ve yok etmekte olduğundan bahsetmiştik. Bazen bebeklerde de çeşitli enfeksiyonlar görülmektedir. Kimi zaman antibiyotik gerektirmeyen bir tedavi uygulanırken kimi zaman da enfeksiyon ciddi boyuta ulaşmışsa antibiyotik kullanımı gereklidir. Ebeveynler tarafından oldukça araştırılan bir konu olan Amoklavin Şurup bebeklere verilir mi sorusuna cevap vereceğiz. Amoklavin Şurup doktorun gerekli gördüğü taktirde 2 aylıktan itibaren bebekler için kullanımı uygun olmaktadır. Yani Amoklavin Şurup bebeklere verilir mi sorusunun cevabı, evet bebeklere verilir. Kullanım süresi ve dozu doktor tarafından bebeğin kilosu baz alınarak ayarlanır.

Amoklavin şurup reçetesiz alınır mı

Amoklavin Şurup bir antibiyotiktir. Son zamanlarda gereksiz antibiyotik kullanmanın azaltılması için antibiyotikler sadece doktorlar tarafından reçeteye yazıldığı taktirde alınmaktadır. Nitekim antibiyotikler enfeksiyona sebep olan bakterileri yok edip yarar sağlasa da elbette ki zararlarının da olduğu asla unutulmamalıdır. O halde gelelim sorumuza Amoklavin Şurup reçetesiz alınır mı diye bakarsak, cevabımız hayır olacaktır.

Amoklavin Şurup reçetesiz alınmaz. Çünkü Amoklavin Şurup antibiyotiktir. Antibiyotik olması sebebiyle sadece doktorlar tarafından reçeteye yazılır ve bu taktirde reçeteli olarak eczanelerden alınabilir. Reçetesiz alımı söz konusu değildir.

Bunlarada bakabilirsiniz:

Aksef reçetesiz alınır mı

Aknefloks krem reçetesiz alınır mı

Agomelatin reçetesiz alınır mı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.