E Nabız Bilgi

Akıllı ilaç SGK karşılıyor mu

16.07.2022
Akıllı ilaç SGK karşılıyor mu

Akıllı ilaç SGK karşılıyor mu içeriğimizde sizlere akıllı ilaç devlet ödüyor mu, akıllı ilaç sgk ödüyor mu ve akıllı ilaç devlet karşılıyor mu gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Son günlerde kanser hastalarının en önemli ihtiyacı olan akıllı ilaçlar yeni bir bildirim ile devlet tarafından karşılanmaya başlamıştır. Belli şartlara bağlanan bu durum kişinin sigorta kapsamına göre değişiklik göstermektedir.

Akıllı ilaç nedir, ne için kullanılır?

Akıllı ilaç, kanser tedavisinde kullanılan, tedavi edilmesi gereken hücreleri tanıyarak yok eden özel üretilmiş olan ilaçlardır. Akıllı ilaçlarla kanser tedavisi başka bir boyuta taşınmıştır. Oldukça önemli olan akıllı ilaçlar sayesinde çok farklı kanser türlerinde tedavi gören hastalar umut ile ilerlemektedir. Beyin, mesane, meme, kolon, rahim ağzı, baş, boyun, böbrek, akciğer, deri, tiroid, özofagus, sindirim sistemi (gastrointestinal) ve daha birçok kanser türünün tedavisinde akıllı ilaçlar kullanılmaktadır. Kanser tedavileri artık akıllı ilaç dönemindedir. Belli hastalarda kullanılması mümkün olsa da ilerde çok daha yaygın kullanım alanı bulacağı beklenmektedir. Akıllı ilaçlar kanserli hücreleri öldürürken sağlıklı doku hücrelerine herhangi bir zarar vermemektedir. Diğer kanser tedavilerden ayrıldığı noktada tam olarak burasıdır. Direkt kanser hücreleri hedef alınmaktadır.

Akıllı ilaç SGK karşılıyor mu?

Akıllı ilaçlar henüz devlet tarafından yani sgk tarafından karşılanan ilaçlar kapsamına alınmıştır. İlaçları sosyal güvenlik kurumu tarafından karşılanacak kısmı belirlenirken kişinin sigorta kapsamı önem kazanmaktadır. Akıllı ilaçların devlet tarafından karşılanabilmesi için; kişinin sosyal güvencesi olması, sigortasının aktif olması ile provizyon alınabilmesi gereklidir. Sgk akıllı ilaçların ne kadarını ödeyeceği ise kişinin sigorta kapsamına bağlıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.