E Nabız Bilgi

1 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi

21.08.2023
1 Aylık Bebeğe Pedifen Verilir mi

İbuprofen etkin maddeli ilaçlar arasında Pedifen de yer almaktadır. Bilindiği gibi ibuprofen ateş ve ağrı kesici özelliği olan etkin maddedir. Pediatrik bir maddedir ve hem yetişkin hem de çocuklar için üretilen ilaçlarda yer alabilir. Pedifen portakal aromalı ve turuncu renkli bir şuruptur. Steroid özellik göstermeyen bir iltihap gidericidir.

Şurup, bebek ve çocuklarda ateş ve ağrı kesici olarak kullanılır. Yetişkinler için de yazılmaktadır ancak hamilelik ve emzirme döneminde önerilmez. Ancak bebeklerde 6 aydan itibaren kullanımı onaylanmaktadır.

Pedifen’ in çocuklarda kullanımı doktor kontrolü olmadan sakıncalıdır. Doktor tarafından reçete edilmelidir. Çocuklarda görülen bazı hastalıklarla birlikte ilacın kullanımı risk oluşturacağından doktora çocuğun hastalık geçmişi verilmelidir.

Pedifen ne için kullanılır konusunda aileler araştırma yapmak isteyebilirler;

  • 6 ay üzeri bebeklerde kısa süreli biçimde ateş düşürmek için
  • 6 aydan daha büyük bebek ve çocuklarda hafif ağrıların iyileştirilmesinde,
  • Çocuklar da görülen romatizmal eklem hastalığının belirtilerinin hafifletilerek çocuğun rahatlatılmasında.

Pedifen ilacı 1 aylık bebeklerde kullanılır mı sorusu araştırılabilir. Bu ilacın 6 aydan daha küçük bebeklerde kullanımı uygun değildir. Ayrıca kilosu 7 kg.’ nin altındaki bebeklerde de pedifen şurup kullanılmaz. Pedifen şurubun 1 aylık bebek için ağrı kesici olarak kullanımı doktorlar tarafından da reçetelendirilmemektedir.

Bebeklerde ağrı kesici kullanımı öncelikli olarak parasetamol ihtiva eden ilaçlarla yapılır. Ağrı ve ateş düşürücü pediatrik ilaçlar daha çok pedifen de olduğu gibi 6 ay ya da daha üstünde bebek ve çocuklarda kullanılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.