E Nabız Bilgi

Zostex SGK karşılıyor mu

24.06.2022
Zostex SGK karşılıyor mu

Zostex SGK karşılıyor mu içeriğimizde sizlere zostex devlet ödüyor mu, zostex sgk ödüyor mu ve zostex devlet karşılıyor mu gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız.

Etkin maddesi brivudin olan antiviral etkiye sahip tablet ilaçtır. Zona hastalığı tedavisinde ilk akla gelen ilaçtır. Ağızda alınan ilaç, kullanım talimatları oldukça önemlidir. Mutlaka doktor kontrolünde, kullanım talimatlarına harfiyen uyularak kullanılmalıdır.

Yakın zamanda kemoterapi almış, mantar enfeksiyonu olan, antifungal kullanmış kişiler zostex kullanmamalıdır. Çünkü bu anlamda daha önce kullanılmış olan ilaçlarla etkileşime geçebilecektir. Çok dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Ayrıca hamile, 18 yaş altındaki bireyler kullanılması da tavsiye edilmemektedir. Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları son bir ay içerisinde kullanmış olan kişilerde zostex kullanmamalıdır. Aç karnına ya da yiyeceklerle kullanılmasında bir sakınca yoktur. Bebeklerde ve çocuklarda kullanılmamalıdır. Gebelik ve emzirme döneminde de kullanılmamalıdır. Araç kullanımı sırasında baş dönmesi, uyku hali gibi etkiler gösterebileceğinden dikkatli olunmalıdır. Doktorun belirttiği dozda ve zamanda kullanılmalıdır. Genel olarak kullanım dozu 7 gün, günde bir adettir. Zona tedavisine zostex ile olabildiğince erken başlanması önemlidir. İlaç tabletleri su ile yutulmalıdır. Yaşlı hastalarda kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır. Doz aşımı söz konusu olursa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Kullanımı doktora danışılmadan bırakılmamalıdır. Tahmini yan etkileri; kaşıntı, kızarıklık, çeşitli organlarda şişme, nefes almada güçlük, bulantı, terlemede artış, alerji, baş ağrısı, yorgunluk gözlenebilir.

Zostex ilaç devlet tarafından karşılanıyor mu?

Zostex sgk tarafından karşılanmaktadır. Devlet tarafından ödemesi karşılanan ilaç zostex, çok dikkatli ve özenli kullanılması gereken bir ilaçtır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.