E Nabız Bilgi

Ekvador Doktor Maaşı

01.11.2023
Ekvador Doktor Maaşı

Güney Amerika’da bulunan Ekvador’da para birimi ABD Dolarıdır. Nüfusu fazla yüksek olmayan bu ülkede asgari ücret diğer komşu ülkelere göre oldukça iyi seviyededir. Ülkede sağlık sektörü fazla gelişmemiş olmasına karşın zeki ve tıp okumak isteyen gençlerin büyük bir kısmı ABD’de eğitim görmek istemektedir.

Asgari ücretin yaklaşık olarak 450 dolar olduğu Ekvador’da asgari ücreti tercih edenlerin sayısı orta seviyededir. Ülkede kimileri asgari ücretle çalışırken kimileriyse mesleğinden dolayı daha yüksek fiyatlarda çalışabilmektedir. Tıp sektörünün fazla gelişmediği Ekvador ülkesindeki öğrencilerin tıp ihtiyacını ABD’deki üniversiteler karşılamaktadır. Ülkedeki doktorların da büyük bir kısmı ABD’de okuyup geri ülkesine gelmektedir. Lakin ülke daha fazla doktor sayısına ihtiyaç duymaktadır.

Doktor maaşının diğer küçük Amerika ülkelerine göre daha fazla olduğu Ekvador’da ortalama olarak doktor maaşı 1500 dolar civarındadır. Ayrıca ülkede diş doktorlarına daha fazla ücret verilmektedir. Ortalama bir diş doktorunun maaşı ise 1880 dolar civarındadır. Yine aynı şekilde ülke diş hekimi ihtiyacını da ABD ya da komşusu olan Kolombiya’daki üniversiteler sayesinde karşılamaktadır. Fakat yine de ülkede eğitim gören öğrenci sayısı azımsanmayacak kadar çoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.