E Nabız Bilgi

Uzayan sümüksü adet kanaması

17.01.2023
Uzayan sümüksü adet kanaması

Uzayan sümüksü adet kanaması ve uzayan sümüksü adet kanaması neden olur içeriğimizde sizlere detaylı bilgiler aktaracağız. Bilindiği üzere kadınlar adolerasyon (ergenlik) dönemine girdiklerinden beri âdet görmektedir. Yaşanan bu vajinal kanamanın sebebi yumurtalıkların kendilerini yenilemesi dolayısıyla oluşur ve normal bir insandaki adet döngüsü 27-28 güne bir olmalıdır ve her âdet dönemi (doğum yapmış kadınlar hariç) 3 ila 7 gün sürmelidir.

Ancak birçok kadın doğum uzmanlarının da belirttiği üzere dünyada sağlıklı ve düzenli bir şekilde regl dönemi yaşayan kadınların epey az düzeydedir. Düzenli ve sağlıklı beslenmiyor olmak, adet takvimi tutmamak, vücut sıcaklığının gün içerisinde sürekli değişmesi, egzersiz yapmamak regl döneminin sorunlu geçmesine olanak sağlamaktadır. Bunların dışında kişinin dikkat ettiği halde genetik olarak görebileceği düzensiz durumlar olabilmektedir. Bu durumların yaşanması da kadınları önemsiz durumlarda tedirgin hale getirdi. Örneğin sümüksü adet kanaması.

Uzayan sümüksü adet kanaması

Uzayan sümüksü adet kanaması yaşıyorsanız ve bu durum esnasında vajina bölgesinde herhangi bir ağrı veya sızı hissetmiyorsanız endişe etmeniz gereken bir şey yoktur. Çünkü sümüksü sıvının bu durumda geçirdiğiniz adet dönemiyle bir alakası yoktur.

Kadınların genel olarak vajinasında bu sıvı görülür ve kırmızı değil, beyaz katı bir sıvıdır. Dönem dönem yaşanması normaldir ve buna akıntı dönemi denmektedir. Hijyene dikkat edilmesi dışında müdahale gerektiren ciddi bir durum yoktur. Eğer ki akıntınız çok fazla oluyorsa ve vajinada herhangi bir yanma ya da ağrı hissediyorsanız muayene olmanızda fayda vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.