E Nabız Bilgi

Safra kesesi ilaç isimleri

22.08.2023
Safra kesesi ilaç isimleri

Safra kesesinde oluşan rahatsızlıklara neden olan faktörleri önlemek veya tedavi etmek için safra kesesi ilaçları kullanılır. Bu ilaçlar safra kesesinin fonksiyonlarını düzenlemekte ve safra kesesinde yer alan taşların çözülmesine yardımcı olmaktadır. Safra kesesi ilaçları arasında; safra kesesinin boşaltılmasını sağlayan prokineetikler, safra taşlarının çözülmesine yardımcı olan litolitikler ve safra kesesinde yer alan enflamasyonun önlenmesine yarayan anti-enflamatuarlar bulunmaktadır.

Safra Kesesi İlaçları İsimleri

Safra kesesi için kullanılan ilaçlar arasında antienflamatuvar maddeler, ağrı kesici ilaçlar ve antispazmodik maddeler bulunur. Ayrıca, safra kesesi taşları oluşmuşsa, ilaçlar veya cerrahi müdahale ile çıkarılmaları gerekebilir. İşte safra kesesi ilaçları isimleri:

URSOVEF 250 mg

Ursovef, safra kesesinde oluşan taşların eritilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, safra kesesi taşlarının erimesini sağlamak için ursodeoksikolik asit içerir. Ursovef, safra kesesinde bulunan safra asitlerini azaltır ve böylece taşların erimesini hızlandırır. Bu ilaç genellikle cerrahi müdahale gerektirmeyen veya cerrahi müdahaleye hazırlık olarak kullanılır.

DEOXYKOL 250 mg

Deoxykol, Ursodeoxycholic acid yada UDCA olarak bilinen bir ilaçtır. Deoxykol, safra kesesinde oluşan taşların eritilmesi için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç, safra kesesinde bulunan safra asitlerini azaltır ve böylece taşların erimesini hızlandırır. Ayrıca, safra kesesinde inflamasyon oluşmuşsa UDCA kullanılabilir.

URSACTİVE 250 mg

Ursactive, karaciğer hücrelerinin iç yüzeyinde bulunan bileşikleri azaltarak, karaciğer hücrelerinin hasarını azaltmaya ve karaciğer fonksiyonlarını koruma etmeye yardımcı olur. Ursactive, karaciğer enzimlerinin seviyelerini düşürür ve karaciğerin bile üretimini arttırır. Tedavi süresi ve dozu doktor tarafından belirlenmelidir. Ursactive, safra kesesi tedavilerinde kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.