E Nabız Bilgi

MR için sakinleştirici ilaç isimleri

04.08.2022
MR için sakinleştirici ilaç isimleri

Kimileri klostrofobiye sahip olduğundan ya da mr cihazından korktuğundan dolayı cihaza girmeden önce korkmaktadır. Bu korkuyu yenmenin en kolay yolu nefes egzersizi yapmaktır. Ağızdan alıp burundan derin nefes verirseniz. Bu nefes egzersizi sizin daha kolay sakinleşmenizi sağlayacaktır. En doğal sakinleştirici olan nefes egzersizini yapmanız fayda vermediyse ve yine de mr cihazına girmeniz gerekiyorsa, hekiminize durumu izah ederek rahatlamanız için bir sakinleştirici ilaç rica edebilirsiniz. Peki en çok kullanılan mr için sakinleştirici ilaç isimleri hangileridir?

Efexor

Efexor, diğer adı venlafaksin olan sedatif bir ilaçtır. Panik bozukluk ve kaygı durumlarında kullanılan bu ilaç reçetesiz olduğu için mr cihazına girmeden önce doktor gözetiminde kullanılmaya müsait bir ilaçtır.

Prozac

Prozac, kullanıldıktan sonra uyku, halsizlik vb. durum göstermediği için günlük kullanıma uygundur. Mr çektirmeden önce kullanıldığı taktirde kişide rahatlama hissi yaratacak bu ilaç yine de doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Cipralex

Cipralex, panik atak ve ani kaygı durumlarında kullanılan kaygı giderici bir ilaçtır. İçeriği sayesinde mr korkusu olan kişiyi rahatlatmaya yarayacak olan bu ilaç, diğerlerinde olduğu gibi doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Kaynak: https://www.ilacbu.com/mr-icin-sakinlestirici-ilac-isimleri/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.