E Nabız Bilgi

Melatonin kaç saat uyutur

04.01.2023
Melatonin kaç saat uyutur

Melatonin kaç saat uyutur içeriğimizde sizlere melatonin uyku hapı kaç saat uyutur ve melatonin hemen uyutur mu gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Uyku düzenini sağlayan insan vücudunda doğal olarak bulunan uyku ve uyanıklık aralığını düzenleyen hormon olarak karşımıza çıkmaktadır. Melatonin beynin hemen altında olarak pineal bez veya diğer adıyla epifiz bezi ile salgılanmaktadır.

Uyku ile uyanıklık arasında geçen zamanın insan vücudunda en önemli yeri olmaktadır. Ayrıca melatonin kan basıncının düzenlenmesi ve mevsimsel üreme duygularının yapısında da rol oynamaktadır. İlaç veya takviye edici gıda olarak kullanılan melatonin hormonu laboratuvarda yapay olarak üretilmektedir. Doktor kontrolü altında jet lag ya da vardiyalı çalışan hastalarda uyku problemlerinin giderilmesi için kısa süreli tedavilerde doktor tarafından reçete edilmektedir. Bugün piyasaya bakıldığında melatonin hap olarak piyasaya sürülmektedir. Başka bir tür olarak ağız içinde yanak veya dilin altına yerleştirilen formları da bulunmaktadır.

Melatonin kaç saat uyutur?

Uyku düzeninin sağlanması amacıyla alınan melatonin hormonu uyku uyumak isteyen hastanın 2 saat öncesinden alınmasına özen gösterilmelidir. Akşam 9 ve 11 arası 1 veya 3 miligram melatonin alınarak sabaha kadar uyuttuğu görülmektedir. Önemli olarak küçük dozlardan başlanmalı yavaş yavaş artırılmasına dikkat edilmelidir. Uykuya dalma problemi olan hastalarda melatonin ile daha kısa sürede çözümlere kavuşturmaktadır. Uyku düzeninin sağlanması için yapılacak olan ortamın sessiz sakin ve loş olmasına ayrıca karanlık ortalaman oluşturulmasına özen gösterilmelidir.

Uyku kalitesi düşük olan insanların gün içerisinde stresli sinirli ve mutsuz olduğu gözlemlenmiştir. İyi bir uyku ile sağlıklı bireyler olarak topluma daha faydalı insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bugün Türk dünyasında bakıldığında melatonin hormonunun bazı kanser hücrelerini azalttığı ve baskıladığı görülmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.