E Nabız Bilgi

Konazol şampuan nasıl kullanılır

21.11.2022
Konazol şampuan nasıl kullanılır

Konazol şampuan nasıl kullanılır ve konazol şampuan kullanılırken nelere dikkat edilmelidir gibi sorular ve cevapları hakkında detaylı bilgi paylaşacağız. Konazol şampuan, bir medikal şampuandır. Etken maddesi ketokonazol’dur. Kullanıma başlanmadan önce prospektüsünü okumakta fayda olacaktır. Saç derisine uygulanan şampuan 100 ml2lik ambalajlarda satışa sunulmaktadır. Antimikotik ilaç grubuna dahil olan şampuan mantarların üremesin engellemektedir.

Konazol şampuan nasıl kullanılır?

Her gün kullanımdan çok haftada iki kez kullanılma ile tedaviye başlanmaya uygundur. Yaklaşık 3 ya da 4 hafta sonra haftada 3-4 kez kullanılması olasıdır. Rahatsızlık semptomları giderilene kadar kullanılması önerilir. Konazol şampuan, saç derisinde pityriasis capitis, seboreik dermatit ve pityriasis versicolor isimlerindeki mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Saç derisi dışında deriye uygulanabilen bu şampuan 3-5 dakika kadar bekletildikten sonra yıkanmalıdır. Beklenen yan etkileri; saç dökülmesi, kurdeşen, ciltte kuruluk ve tahriş, deri döküntüleri olabilmektedir. Oda sıcaklığında saklanmasında sorun bulunmamaktadır.

Konazol şampuan kullanılırken nelere dikkat edilmelidir?

Konazol şampuan nasıl kullanılır sorusunun yanıtı için açıklayıcı metnimizi okumaya başlayabilirsiniz. Gözle temas ederse mutlaka bol su ile yıkanmalıdır. Şampuanın etken maddesine bir alerji söz konusu ise kesinlikle kullanılmamalıdır. Mutlaka doktor kontrolünde ve belirtilen doz ve sıklıkta kullanılmalıdır. Konazol şampuan kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar bunlardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.