E Nabız Bilgi

Kodein içeren ilaçlar

11.09.2023
Kodein içeren ilaçlar

Kodein, afyondan elde edilen ağrı kesici, öksürük kesici ve ishal önleyici olarak ilaçlarda etken maddesi olarak kullanılır. Afyonda kodein sadece %0.5 oranında bulunmaktadır. Afyondan üretilen kodein fazla olmadığı için sanayide seri üretime geçmiştir. Sanayide de üretilen kodein morfinin mentillendirilmesi elde edilir. Kodein morfinden daha az bağımlılık yapmaktadır.

Aspirine göre ağrı kesici özelliği fazladır fakat morfine göre etkisi azdır. İyi bir öksürük dindirici özelliği olan bu etken madde astımlı hastaların kullanması kesinlikle yasaktır. Bağımlılık yapma derecesi eroin ve morfine göre azdır. Bu yüzden eroin ve morfin bulamayan kişiler kodein alırlar. Kodein etken maddesi olan ilaçları doktor çok lüzumlu görmedikçe yazmamaktadır. Kodein içeren birkaç ilaç aşağıda verilmiştir:

A-Ferin 300 mg

A-ferin ilacı nezle ve grip olan kişilerde burun akıntısı, burunda kaşıntı, hapşırma, aksırma, baş ağrısı, halsizlik meydana gelmektedir. Bu etkileri ortadan kaldırmak için a-ferin ilacı kullanılır. A-ferin tablet ilacı kullanmanız gereken durumlar; ilacın içinde bulunan herhangi bir etken maddesine alerjiniz var ise, karaciğer enzimleriniz kodein etken maddesini çok hızlı şekilde emiyorsa, 12 yaşından küçük çocuklar iseniz, karaciğer ve böbrek yetmezliği gibi ciddi hastalığınız var ise, astım krizi geçirdiyseniz, solunumda sıkıntınız var ise ve emziriyorsanız kesinlikle kullanmayınız.

Apranax Plus

Apranax plus, düşük ağrı kesicilerle geçmeyen kas ağrısı, baş ağrısı, migren, diş ağrısı, sırt ağrısı tedavisinde kullanılır. Yetişkin ve 14 yaş üstü kişilerin kullanması uygun olan bir ilaçtır. Günlük alınacak dozu doktorunuza danışarak almalısınız. 12 saatte bir günde 2 defa 1 tablet almak en doğrusudur.

Codefen

Codefen, içeriğinde bulunan kodein etken maddenin yüksek olmasından dolayı yeşil reçete ile satılmasına karar verilmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.