E Nabız Bilgi

Kayıtlı olmadığım sağlık ocağına gidebilir miyim

01.01.2023
Kayıtlı olmadığım sağlık ocağına gidebilir miyim

Kayıtlı olmadığım sağlık ocağına gidebilir miyim hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Aile hekimlerine en hızlı şekilde erişmek için, yaşanılan yere en yakın olan aile sağlığı merkezine (eski adıyla Sağlık Ocağı) kayıt olunmaktadır.

Kişiler, aile hekimini e-Nabız ana ekranından değiştirebilmektedirler. Ancak değiştirilme yapıldıktan sonra, en az 90 gün süreyle aile hekimini değiştiremezsiniz. Aile sağlığı merkezlerinde ‘misafir hasta’ tanımı bulunmaktadır. Yaz tatili, sömestr tatili veya başka bir nedenle seyahate çıktığınızda, misafir hasta girişi yapılarak, müsait olan aile hekiminden sağlık hizmeti alınması mümkündür.

Kayıtlı olmadığım sağlık ocağından rapor alabilir miyim?

Son dönemlerde ‘sürücü olur raporu’ almak için aile hekimine giden kişi sayısında artış yaşanmaktadır. Misafir olarak aile hekimine giderek, sürücü raporu alamazsınız. Öncelikle e-Nabız üzerinden aile hekiminizi, misafirliğe gittiğiniz yerdeki en yakın aile sağlığı merkezine taşımanız gereklidir, değiştirmenizden bir gün sonra kayıt olduğunuz hekime muayene olabilirsiniz. Hekiminiz izinli ise, İl Sağlık Müdürlüğü yerine görevi yürütecek hekimin, internetten atamasını yapacaktır.

İzinli olan hekim yerine geçen hekim, gittiğiniz aile sağlığı merkezindeki diğer hekimlerden biri olacaktır, ya da toplum sağlığı merkezinden başka bir hekim ataması yapılacaktır. Böylece sağlık hizmetlerinin kesintisiz devam etmesi sağlanmış olur. Kayıtlı olunmayan aile sağlık merkezlerinde, reçetenizin görülmesi kaydıyla, enjeksiyon hizmeti ücretsiz olarak yapılmaktadır. Aynı şekilde pansuman hizmetlerini de ücretsiz yaptırma hakkınız vardır. Ancak aile hekimlerinden rapor almak isterseniz, e-Nabız sisteminde tanımlı olan hekim dışında başka bir hekimden rapor alamazsınız. Kaydınızı, rapor almak istediğiniz aile hekimine yaptırmak zorundasınız.

Lustral yan etkileri cinsel ilgili makaleye bakalabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.