E Nabız Bilgi

Japonya doktor maaşı

23.08.2023
Japonya doktor maaşı

Doğu Asya da bir ada ülkesi olan Japonya’nın resmi adı Nihon’dur. Coğrafi yapısına bakıldığında 6852 adadan oluşan bir takımadadır. Ülkenin yüzde 97’sini bu adaların en büyükleri olan Kyushu, Hokkaido, Shikoku adaları oluşturur. Adalar yanardağlardan oluşan dağlık adalardır.

Fuji yanardağı Japonya da bulunan bir yanardağdır. 126 Milyonluk nüfusu ile dünyanın nüfus açısından onuncu en kalabalık ülkesidir. Yüksek vasıflı ve eğitimli vatandaşların yoğun olduğu bir ülkedir ayrıca yükseköğretim diplomasına sahip dünyanın en büyük eğitim düzeyinde gelişmiş ülkesidir.

Ülke çok gelişmiş yaşam standartları ve en yüksek yaşam beklentisine sahip olurken en düşük bebek ölüm oranına sahiptir. Japonya yaşlanan nüfus ve doğum hızının düşük olması nedeniyle bir miktar sıkıntılar yaşamaktadır. Japonya başkenti Tokyo’dur. Yönetim şekli monarşidir ve İmparator Naruhito’dur. Yüz ölçümü 377,973 km karedir. Japonya para birimi olarak Yen’i kullanmaktalar.

Japonya doktor maaşı

Japonyada çalışanların ortalama yıllık maaşları 9,300,774 Japon yenidir, dolar olarak ise 67,920 USD hesaplanmaktadır. Yüksek maaş alan mesleklerden biri de sağlık ve tıp alanında çalışanlardır. Japonya’da doktor olarak çalışan birinin yıllık alacağı maaş ise 14,587,677 japon yenidir dolar olarak ise 109,940,03 olarak hesaplanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.