E Nabız Bilgi

Folik asit içeren ilaçlar

25.08.2023
Folik asit içeren ilaçlar

Folik asit (vitamin B9) vücutta DNA ve RNA üretimini destekleyen bir vitamin ve mineraldir. Folik asit aynı zamanda bebeklerin doğum ağırlığının düşük olmasını önleyebilir ve hamilelik sırasında bebeklerin beyin ve omurilik gelişimi için gereklidir. Folik asit ayrıca kalp sağlığını koruma, anemi önleme ve bazı kanser türlerine karşı koruyucu olma gibi sağlık yararlarına da sahiptir. Folik asit eksikliği anemi, yorgunluk, uyku bozuklukları, cilt problemleri ve düşük doğum ağırlıklı bebekler gibi belirtiler gösterebilir.

Folik asit, sebze, meyve, tahıllar ve kuruyemişler gibi yiyeceklerde bulunur. Hamile kadınlar, bebeklerin beyin ve omurilik gelişimi için yeterli miktarda folik asit almalıdır, bu nedenle hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında folik asit takviyesi alınması önerilir. Ayrıca, folik asit takviyesi, bazı ilaçların yan etkilerini azaltmak için de kullanılabilir.

EPARGRISEOVIT

İçeriğinde, gliserol ve pankreatin bulunur. Pankreatin, insan pankreasından elde edilen bir enzimdir ve midenin işlevini destekler. Gliserol ise bir maddedir ve mide ve bağırsaklarda sıvı düzeyini dengede tutmaya yardımcı olur.

FARMAVIT

Genellikle vücutta yeterli miktarda vitamin ve mineral sağlamak için kullanılır. Bu ilaç, vücudun ihtiyacı olan çeşitli vitaminleri ve mineralleri içerebilir ve çeşitli nedenlerle yeterli miktarda alınamayan ya da eksik olan bu maddeleri sağlamaya yardımcı olabilir.

FOLBIOL

Folbiol, folaat olarak adlandırılan bir tür vitamin B grubu maddesi olan folat veya folik asit içeren bir ilaçtır. Folat, vücutta DNA ve RNA sentezi için gerekli olan bir maddedir ve ayrıca homosistein adlı bir aminoasitin sentezinde de önemli bir rol oynar.

GYNOFERO

Gynofero, etkin maddesi interferon alfa-2b olan bir ilaçtır. Bu ilaç, vücutta savunma mekanizmalarının çalışmasını uyararak, belirli virüslerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır. Gynofero, genellikle genital herpes enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

IROZINC

IROZINC, bir tıbbi ürün olan İroksin’in bir formudur. İroksin, bir cinsi demir oksit (demir(III) oksit) olan ferrisülfat içerir ve gastrointestinal sistem üzerinden emilir. İroksin, demir eksikliği anemisi olan (demir eksikliğine bağlı kan yokluğu) insanlar için kullanılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.