E Nabız Bilgi

Estonya doktor maaşı

28.12.2023
Estonya doktor maaşı

Estonya Avrupa’da bulunan düşük nüfus yapısıyla göze çarpan küçük bir Baltık ülkesidir. Ülkenin resmi para birimi Eurodur. Yaşam standartları oldukça kalitelidir. Estonya’da yaşayıp ekonomik sıkıntı çeken insan sayısı oldukça azdır. Eğitimde orta seviyede olan Estonya gelişmekte olan bir ülkedir. Bu yüzden ülkedeki öğrencilerin bir kısmı diğer Avrupa ülkelerinde üniversite okuyarak kendilerini geliştirmektedir.

Estonya ekonomisinin iyi olmasının nedenlerinden biri AB üyesi olmasıdır. Refah seviyesi yüksek olan bu ülkede asgari ücret yaklaşık olarak 600 eurodur. Fakat bu fiyattan çalışan insan sayısı oldukça azdır halk azami olarak bu fiyatı alıp ortalama bir işte genel olarak 850 euro gelir elde edilme şansı vardır.

Sağlık sektöründe gelişmiş olan Estonya, hekimlerine değer vermekte ve sahip çıkmaktadır. Dünya sağlık sıralamasında ilk 20 içerisinde bulunmaktadır.

Bununla birlikte doktor maaşı da yüksektir. Estonya’da görev yapmakta olan bir doktor minimum 5300 euro alırken ortalama doktor maaşı ise 5700 civarındadır. Alanında uzmanlaşmış doktorlar ise çok daha fazla para kazanabilmektedir.

Ayrıca ülkede yetişen doktorların bazıları diğer Avrupa ülkesine gittiği gibi, diğer Avrupa ülkelerinden de Estonya’ya doktor gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.