E Nabız Bilgi

Ermenistan doktor maaşı

23.09.2023
Ermenistan doktor maaşı

Ermenistan dağlı yapısıyla Asya’da bulunan, Kafkasya sınırları içerisinde olan küçük bir ülkedir. Ülkede para birimi olarak kullanılan resmi para Ermenistan Dramı’dır. Eğitimi orta seviyede olan Ermenistan’da, eğitim seviyesi ortanın biraz altındadır. Bu ülkede halkın refah içerisinde yaşadığı söylenemez. Sağlık sektörü ise Ermenistan’da çok gerilerdedir. Dünya sağlık endeksi incelendiğinde ülkenin son sıralarda olduğu görülmektedir. Ermenistan ayrıca farklı ülkelere yayılmış bir millettir bu yüzden dışarıda eğitim alıp da geri Ermenistan’da hizmet veren çok fazla çalışan vardır.

Asgari ücret Ermenistan’da çok fazla değildir. Yaklaşık 160 dolara tekabül eden bu tutarla halk zor geçinmektedir. Ülkede ortalama maaş skalası ise 400 dolar seviyesindedir.

Az nüfusundan dolayı fazla doktora da sahip olmayan Ermenistan kötü eğitim sisteminden dolayı yetiştirmiş olduğu nitelikli öğrencilerin bir kısmını da diğer ülkelere kaptırmaktadır. Hal böyle olunca sağlık sektörü de gerilemeye mecbur kalmıştır.

Ülkedeki doktorların aldığı maaşı beğendiği pek söylenmez. Çünkü bu miktar doktorluk mesleği için pek çok ülkeye göre düşüktür. Genel olarak Ermeni doktorların maaşı aylık 1000 dolar iken diş hekimlerininki ise aylık 1300 dolar küsuratındadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.