E Nabız Bilgi

Eritromisin içeren ilaçlar

11.09.2023
Eritromisin içeren ilaçlar

Penisiline karşı alerjisi olan kişilerin kullandığı bir antibiyotiktir. Eritromisin solunum yolu enfeksiyonlarında, ciltte meydana gelen akne ve sivilce tedavisinde, vajina enfeksiyonlarında, cinsel yolla bulaşan birçok hastalıkta kullanılır. Eritromisin kullananlarda görülen yaygın yan etkiler kusma, mide krampları ve ishaldir. Çok ciddi yan etkileri vardır.

Ciddi yan etkileri ise karaciğerde sorun çıkarır, kalp atışlarını hızlandırır ve diyare neden olur. Karaciğerde herhangi bir sıkıntınız var ise kullanmayınız. Eritromisin etken maddesi olan ilaçları hamile ve emzirmede güvenle kullanabilirsiniz. Ciddi enfeksiyonu olup penisilin alerjisi olanlar gönül rahatlığı ile bu ilacı kullanabilirler. Eritromisin içeren birkaç ilaç aşağıda verilmiştir.

Actemix

Actemix cilt enfeksiyonlarına neden olan mikroorganizların, akne ve sivilce tedavisinde kullanılır. Cildin enfeksiyonlu olan bölgesine sürülen jel kıvamlı bir kremdir. Actemix içinde bulunan etken maddelerine alerjiniz var ise kullanmayınız. Hamilelik ve emzirme döneminde dair net yan etkileri görülmemiştir. Doktorunuz tavsiyesi olursa bu kremi kullanabilirsiniz.

Eritro

Eritro, birçok enfeksiyonda kullanılan geniş kapsamlı bir antibiyotiktir. Akciğer enfeksiyonlarında, sinüs tedavisinde, kulak, ağız, diş enfeksiyonlarında, sivilce akne gibi mikroorganizmaların neden olduğu birçok enfeksiyonda kullanılır. İlacın içindeki herhangi etken maddeye alerjiniz var ise kullanmayınız. Kalbinizde ritim bozukluğu var ise kullanmayınız. Kombinasyon ilaç alırken özellikle saman nezlesi, psikiyatri ilaçları ile beraber kullanımda doktorunuza danışınız.

Munderm

Munderm ciltte meydana gelen akne ve sivilce tedavisinde kullanılır. Akneniz iltihaplı yada iltihaplı olmasın bu jel kremi kullanabilirisiniz. Munderm kremin içinde bulunana etken maddelerine karşı alerjiniz var ise kesinlikle kullanmayınız ve diğer kullanılmaması gerek durumlar hamilelik ve emzirme döneminidir. Herhangi bir cilt probleminiz var ise örneğin; egzema ve rozasea gibi bu durumlarda kullanmayınız.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.