E Nabız Bilgi

Endonezya doktor maaşı

01.11.2023
Endonezya doktor maaşı

Asya ülkelerinden olan Endonezya’da para birimi olarak Endonezya rupisi kullanılmaktadır. Ülkede tıp alanında çok iyi para kazanıldığı için çoğu Endonezyalı gençlerin hedefi tıp kazanmaktır. Ülkenin nüfusundan dolayı da tıp sektöründen mezun olunduktan çok kısa bir süre sonra iş bulunabilmektedir.

Endonezya’da asgari ücret 120 euro, yani Türk parasına çevrildiğinde 2.000 TL civarındadır. Ülkede nüfus çok yoğundur. Bu yüzden farklı iş kolları da mevcuttur. Ülkede asgari ücretle çalışan insan sayısı yüzde 4’tür. Genel olarak da asgari ücrette çalışan insan sayısı çok azdır. Çünkü asgari ücretle geçim neredeyse imkansızdır. Peki Endonezya’da doktorlar ne kadar maaş alırlar?

Endonezya’da doktorlar aldığı maaşla ülkede refah içerisinde yaşayabilmektedirler. Bununla birlikte Endonezya’da ortalama bir doktor maaşı 950 euro civarındadır. Türk lirasına çevirdiğimizde bu tutar neredeyse 17.000 TL’ye tekabül etmektedir.

Ülkede tıp sektörüne verilen önem oldukça fazla olmasıyla diş doktorları da çok iyi maaş almaktadır. Tıpçılardan daha iyi maaş alan diş doktorlarının maaşı ortalama 1150 euroya tekabül eder. Türk lirasına göre 20.000 TL maaş almaktadırlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.