E Nabız Bilgi

E Nabız PET sonucu nasıl öğrenilir

31.01.2023
E Nabız PET sonucu nasıl öğrenilir

E Nabız PET sonucu nasıl öğrenilir içeriğimizde sizlere pet sonuçları nereden öğrenilir, pet şişe zararlı mıdır ve pet sonucuna nereden bakılır gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Sağlık Bakanlığının geliştirdiği E- Nabız sistemi, vatandaşların gelecek ve geçmiş randevularını, test sonuçlarını, radyolojik görüntülerini, raporlarının, reçetelerini, alerjisi varsa alerji bilgilerini ve diğer tüm sağlık bilgilerinin kaydedildiği ve görüntülenebildiği bir halk sağlık sistemdir.

Ulusal olarak kanser tarama standartları seviyesinde halkın bu konudaki bilgisinin arttırılması ve kanser taramasında istekli ve düzenli olarak rol oynaması amacıyla ‘’Ulusal Kanser Tarama Standartları’’ eğitsel denilebilen bilgi verici mesajlar, kişilerin E- Nabız hesabının ana sayfasında yayınlanmaktadır. Bu eğitsel / uyarıcı mesajlar kullanıcıların belli kriterlerine (yaş, cinsiyet gibi) göre belirli zaman aralıklarında vatandaşa gönderilir.

E Nabız PET sonucu nasıl öğrenilir?

PET sistemi, organlar adına metabolik veya anatomik olarak elde edilen bilgilerin bir arada uzman kişiye aktarılması amacı ile PET/CT cihazlarının bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş olan bir sistemdir. Pet, organların ve dokuların işleyişini gösterebilen bir teknolojik sistemdir. Ayrıca Pet ile yapılan tarama işlemi sayesinde kalp, kanser ve beyin problemleri öncelikli olmak kaydı ile farklı hastalıkların / problemlerin değerlendirilmesi ve belirlenmesi yapılabilmektedir. Bu işlem yapılmadan önce hastaya radyoaktif ilaç verilir ve tarama işlemi için ortam, hastanın vücudu içerisinde hazırlanır.

Pet taraması yapılarak elde edilebilecek bilgiler;

  1. Kanser şüphesi olan kişilerde kanserin varlığı veya yokluğu
  2. Kanserin vücut içerisinde dağılıp dağılmadığının belirlenmesi
  3. Kanser hastalarının tedavi süreçlerinin işleyişinin belirlenmesi

Bu bilgiler ve daha fazlası PET tarama sistemi ile öğrenilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.