E Nabız Bilgi

Butan doktor maaşı

02.10.2023
Butan doktor maaşı

Butan Güney Asya’da bulunan Çinin Tibet bölgesi ve Hindistan arasında bulunan küçük bir ülkedir. Hindistan’a bağlı bu ülkede Hindistan Rupisi kullanılmaktadır. Nüfusu oldukça az olan Butan bir tarafta Çin’e diğer tarafta Hindistan’a komşu olduğu için nüfus çeşitliliği fazladır.

Ekonomisi çok güçlü olmayan Butan dışa bağımlı bir ülkedir. Eğitim konusunda da fazla başarılı olmadıkları için az sayıda doktor yetiştirirler. Bu yüzden doktor ülkede halk açısından değerlidir. Hastane ortamları çok iç açıcı olmamakla birlikte ülkede sağlık sektörü de pek iyi halde değildir.

Ortalama asgari ücretin 100 dolar civarında olduğu düşünülen Butan’da aylık maaş ortalaması ise 180 dolar civarındadır.

Ülkedeki gençlerin bir kısmı okumak için Çin’i bir kısmı ise Hindistan’ı tercihe etmektedir. Bununla birlikte ülkede ortalama olarak doktor maaşı 800 dolar civarındadır. Kendini geliştirip Çin veya Hindistan’da daha iyi yerlere gelen doktorların çok daha iyi maaş aldığı bilinmektedir.

Farklı ülkelerle bu kadar etkileşim içinde olmalarına rağmen de Butan geleneklerini devam ettirerek sahip çıkmaktadır. Bu yüzden Butan’lı ailelerin bir kısmı çocuklarının eğitimini ülkesinde tamamlayıp ülkesine hizmet etmesini istemektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.