E Nabız Bilgi

Bangladeş doktor maaşları

02.10.2023
Bangladeş doktor maaşları

Bangladeş’ in para birimi Taka olduğu için bu içeriğimizde Bangaldeş doktor maaşı konusunu hem taka, dolar ve TL cinsinden karşılaştıracağız. Bangladeş asgari ücret 8000 Takadır. Bu 95 USD yapar. 1710 TL olarak da asgari ücreti Türk lirası üzerinden açıklayabiliriz. Şimdi asgari ücret bazından, hekim maaşlarına geçelim. Bangladeş doktor maaşı, yıllık olarak ortalama 3,500,000 takadır. Ancak cerrah maaşları farklılık gösterir. Bangladeş cerrah maaşı ise 4,564,798 takadır. 380,400 takaya denk gelmektedir.

300 ile 380 bin taka arasında değişen bir doktor maaşı olduğunu söylemek mümkün. Bangladeş’ te doktorlar üst sınıfı oluşturur. Bu nedenle asgari ücret ile aralarında uçurum olan bir maaşı barındırmaktadır. Ancak asgari ücret ile ülkede geçim çok zor iken hekim maaşları ile geçim kolaylaşmıştır.

Lüks olarak değerlendirileniler. Çünkü hem asgari ücret hem de orta sınıf maaşlardan daha yüksek ve süt düzeyde bir maaş söz konusudur. Ancak yaşam şartları ve ülke kalitesi gereğince Türkiye’ den doktor göçü olarak tercih edilmeyen ülkeler arasında yerini almıştır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.