E Nabız Bilgi

Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar

01.01.2023
Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar

Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar içeriğimizde sizlere yetişkinler için gaz giderici ilaçlar eczane ve en kuvvetli gaz giderici ilaç gibi sorular hakkında detaylı bilgiler aktaracağız. Özellikle hava yutmaya bağlı olarak gelişen gaz, mide ve bağırsaklarda ağrıya da sebebiyet veren sağlık sorunları yaratabilir. Gazın bağırsaklarda yoğun bir şekilde birikmesi ve atılamaması gaz sancıları oluşturur. Gaz sancısı oldukça rahatsız edebilen boyutlara ulaşabilmektedir.

Gaz sancısı nasıl geçer?

Gaz sancısının tedavisinden önce önlenmesi daha önemlidir. Beslenme düzeninde yapılacak bazı değişiklikler, yemeklerin yavaş yenilmesi, hareketli yaşam tarzı, aşırı alkol tüketiminden kaçınmak gibi önlemlerle mide ve bağırsaklarda yoğun gaz oluşumu engellenebilir.

Gaz sancısının tedavisinde gazın sağlıklı biçimde atılması için öncelikle hayat düzeninde birtakım değişiklikler yapılarak beslenmeye dikkat edilmelidir. Yiyecekler daha yavaş tüketilmeli, sakız çiğnemek gibi hava yutulmasına kapı aralayan aktivitelerde aşırıya kaçılmamalı ayrıca nane, zencefil çayı gibi doğal çözümler aranmalıdır. Gaz sancısının çok yoğun olduğu ve uzun sürdüğü sağlık sorunlarında bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünden sonra tedaviye ilaçla devam edilebilir.

Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar hangileri?

Gaz problemiyle karşı karşıya olanlar, en iyi gaz giderici ilaç hangisidir şeklinde araştırmalar yapabilirler. Doktor reçetesi ile satılan eczanelerden temin edilen gaz probleminde etkili en iyi ilaçlar genel olarak simetikon içeren ilaçlardır.

Simetikon içeren yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar arasında öne çıkanlar şunlardır:

Gasmed, yarı saydam çözelti içeren kapsüller halinde satılır. Gaz sıkışmasında gaz giderici olarak oldukça etkilidir.

Metsil ford, mide bağırsak kanalında oluşan gazın sebep olduğu sancıyı azaltarak gazı giderir.

Eczanelerde reçete ile satılan gaz ilacı isimlerinden biri de Biogaia’ dır. Organik biçimde bir hastalığa bağlı olmayan gaz sorunlarında kullanılır.

Gaz sancısı için bitkisel ve reçetesiz ilaçlara ulaşmak da mümkündür. Ancak bu ilaçların be bitkisel çözümlerin doktora danışılmadan kullanılması tavsiye edilmez. Gaz sancısı için bitkisel ilaç isimlerinden bazıları; murse harvey gaz giderici bitkisel damla, Gasspas plus.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.