E Nabız Bilgi

Prostaglandin içeren ilaç isimleri

19.09.2023
Prostaglandin içeren ilaç isimleri

Prostaglandin kanın sağlıklı biçimde pıhtılaşmasını sağlayan lipid bileşenlerdir. Kanın pıhtılaşması sırasında gerçekleşen trombosit kümelenmesini önler. Ayrıca yaralanma ya da kanama durumlarında bölgeye anında müdahale ederek kan damarı kasılmalarının önüne geçer. Bileşeninde etkin madde karbondur. Hormonlar grubundandır ve insanlarda aracı bileşen olarak etki etmektedir. Prostaglandin içeren ilaçlar genel olarak erkeklerde sertleşme sorununun ilaçla tedavisi için son çare olarak kullanılır.  

Alptostadil

Prostaglandin’ in bir türevi olan E1’ i sentetik olarak içeren Alptostatil, kan akımını küçük artriyel kan damarlarını açarak düzenler. Erkeklerde sertleşme sorununun haplarla düzeltilemediği durumlarda tedavisinde reçetelendirilebilir. Direkt biçimde penis içine enjekte edilen ilaçlar arasındadır.  Çevresel atardamarların tıkanması durumunda da tedavi edicidir. Çözelti olarak damar içine uygulanır.

Alpros

Prostaglandin türevi E1 alprostatil etkin maddeli, prostaglandin içeren ilaçlar arasında Alpros’ ta bulunur.  Beyaz reçete ile satılan çözeltidir. Erektil disfonksiyon ilaçları grubundan ve ürolojikler sınıfından bir ilaçtır. Erkekte sertleşme sorununun farklı tedavi yolları ile düzenlenememesi durumunda damara enjekte ile kullanılır. Penisteki düz kasları gevşeterek hastanın sağlıklı bir cinsel deneyim yaşamasını olanaklı kılar. Doktor kontrolünde alınmalıdır.

Prostavasin

Prostavasin intravenöz olarak doğrudan damar yoluna enjekte edilen bir çözeltidir ve  prostaglandin içeren ilaçlar arasındadır. İntra-arteriyel hastalığının 3. ve  4. evrelerinde kullanılır. Kan akımının düzenlenmesi için uygulanan tedavilere yanıt alınamayan durumlarda, küçük atardamarı genişletmek için prostavasin reçetelendirilir. Toz içeren ampüller olarak satılır ve uygun çözeltiyse uygulamanın hemen öncedinde hazırlanır. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.